STK

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

37. gebelik haftası dolmadan dünyaya gelen bebekler için prematüre tanımı kullanılıyor. Her yıl dünyada 15 milyon, ülkemizde ise 180 binden fazla bebek hayata erken başlamakta. Prematüre bebeklerin gelişimlerini tamamlayamadan dünyaya gelmeleri, prematüreliğe ek olarak birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü, erken doğum yaparak prematüre bebek dünyaya getiren annelerin yaşadığı zorluklar konusunda farkındalık oluşturmak için “Erken Anneler Günü” olarak kutlanıyor.

Prematüre bebeklerin, doğdukları andan itibaren özel bir ilgi ve bakıma ihtiyaçlarının olduğunu belirten El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı İlknur Okay, dünyadaki bebek ölümlerinin yüzde 80’inden fazlasının ilk aylarda yaşandığına dikkat çekti. Özellikle prematüre doğan bebekler için enfeksiyon riskine dikkat çeken Okay, “İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde enfeksiyon riski prematüre bebekler için artabilir. Bu salgın döneminde prematüre bebek ailelerinin hijyen kurallarına dikkat etmeleri, sosyal izolasyona özen göstermeleri ve ayrıca aşı ve doktor kontrollerini ihmal etmemeleri gereklidir” diyerek önerilerde bulundu. Prematüre bebeklerin gelişiminin, normal doğan bebeklere göre daha zorlu ve farklı koşullarda seyrettiğini dile getiren Okay, “Prematüre bebekler erken dünyaya geldikleri için antikorların geçişi tamamlanmıyor. Bu yüzden prematüre bebeklerde enfeksiyona yatkınlık daha fazla oluyor. Erken doğan bebeklerin akciğer fonksiyonları sınırlı, bağışıklık sistemleri de az gelişmiş olduğu için solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilen influenza, respiratuar sinsityal virüs (RSV) ve diğer bazı viral etkenlere yakalanma riskleri daha yüksek’’ dedi.

Okay ayrıca prematüre doğan bebeklerin hayata tutunabilmeleri için “El Bebek Gül Bebek Derneği” (elbebekgulbebek.org) olarak, farklı illerdeki yenidoğan yoğun bakım ünitelerini ziyaret ederek annelere psikolojik destek ve eğitim verdiklerini de sözlerine ekledi.