SAĞLIK

Bebeğinizin cildini önemsiyorsunuz. Peki ya pH değerini?..

Bebek cildinin çok hassas olduğuna ve özellikle bu günlerde cildin koruyucu bariyerinin korunmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Reyhan Erol, sıradan bebek ürünlerinin cildin pH değerini bozabileceğini hatırlatıyor. pH değeri bozulmuş bir cilt tahriş, egzama, cilt kuruluğu, enfeksiyona yatkınlık, alerjik cilt hastalıklarına yatkınlık ve bez bölgesinde dermatit gibi sorunlara neden olabileceğinin altını çiziyor.

Bebekler dünyaya geldiği andan itibaren korunmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle beslenmesinden uykusuna bebeğinizle ilgili her detaya dikkat etmeniz gerekir. Bebeklerin cildinin çok hassas ve yetişkin cildinden çok farklı olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Reyhan Erol, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bebek cildinde, cildin koruyucu tabakası da henüz tam olarak oluşmamıştır. Bu nedenle yetişkin cildi kadar dayanıklı değildir, kuruluğa daha yatkındır ve çok hassastır. 10 kata kadar daha ince olabilir ve çevresel etkenlerden daha kolay hasar görebilir. Bu nedenle bebek cildinin hem cilt bütünlüğünün korunması hem de koruyucu bariyerinin oluşmasına yardımcı olması ve bu tabakanın korunması için pH değeri 5.5 olan bebek bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.”

Sıradan ürünler koruyucu tabakaya zarar verebilir

Yrd. Doç. Dr. Reyhan Erol, bebek cildinin pH seviyesinin ideal değer  olarak kabul edilen 5.5 olduğunda cildin üzerindeki koruyucu tabakanın da etkisiyle ciltte oluşabilecek problemlere karşı korunduğunu belirtiyor. Sıradan bebek ürünlerinin cildin pH değerini bozabileceğini ve koruyucu tabakanın zarar görebileceğini hatırlatan Dr. Reyhan Erol, “Bunun sonucu olarak cilt kuruluğu, tahriş, egzama ve enfeksiyona yatkınlık, alerjik cilt hastalıklarına yatkınlık, bez bölgesinde dermatit görülebilir. Bu nedenle bebek ve çocuklarda cildin pH seviyesini korumak çok önemlidir” diyor.