ÇEVRE BİLİNCİENDÜSTRİYARIŞMAYAŞAM

7. Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması

Alarko Carrier’ın küresel iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekmek için bu yıl yedincisini düzenlediği Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması doğa severlerin katılımıyla devam ediyor. 1 Ağustos’ta başlayan yarışmaya fotoğrafla profesyonel veya amatör olarak ilgilenen herkes 15 Eylül tarihine kadar katılabiliyor. Yarışmaya katılım için Instagram veya Twitter üzerinden #küreseliklim2020 etiketiyle birlikte “@alarkocarrier” adını kullanarak fotoğraf paylaşmak yeterli.

Usta fotoğrafçılar fotoğrafları inceleyecek

Halk oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucu finalistlerin belirleneceği yarışmada; jüri üyesi olarak Alarko Carrier Yönetim Kurulu Başkanı Niv Garih, Alarko Carrier Klima Ar-ge Proje Müdürü Harun Özkara, Gazeteci – Fotoğrafçı Adem Meleke, Instagram’ın öne çıkan isimlerinden Ahmet Erdem, Belgeselci – Foto Muhabiri Coşkun Aral, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü – Foto Muhabiri Ercan Arslan, Fotoğrafçı Mustafa Seven, Fotoğrafçı – Fotoğraf Eğitmeni Yüksel Altun yer alıyor.

2014 senesinden beri düzenlenen yarışmada bu yıl birinci seçilecek fotoğraf Toshiba J2KVG Seiya 13 Duvar Tipi DC Inverter Split Klima, ikinci Samsung Galaxy Note10 akıllı telefon ve üçüncü Canon EOS 250D fotoğraf makinesi ile ödüllendirilecek. Jüri özel ödülüne layık görülen 3 kişi  WOWITOYS Lark Racing Optical Flow Drone’un sahibi olacak ve dereceye giren 6 kişi de D&R’dan 200 TL’lik hediye çeki kazanacak.

İklim değişikliği geleceğimizi etkiliyor

Günümüzdeki en önemli ve tüm dünyayı ilgilendiren çevresel tehditlerden biri de iklim değişikliği. Yapılan araştırmalar, küresel çapta hava ve okyanus sıcaklık ortalamalarının arttığını, kar ve buz erimelerinin yaygınlaştığını ve küresel boyutta deniz seviyesinin yükseldiğini gösteriyor. Ülkemizin de dahil olduğu Akdeniz Havzası, küresel iklim değişikliğinin etkileri açısından yerkürenin en hassas olduğu bölgeler arasında yer alıyor. Alarko Carrier da düzenlendiği fotoğraf yarışmasıyla küresel iklim değişikliğinin çarpıcı etkilerini ortaya koymayı ve konuyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Küresel Riskler Raporu’na göre dünyanın gelecek 10 yılını en fazla etkileyen küresel riskler iklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı yaşanan çevresel etkiler olacak.

Rapora göre gelecek 10 yılda gerçekleşme olasılığı en yüksek 5 risk;

  • Aşırı hava olayları
  • İklim değişikliğiyle mücadele ve uyumdaki başarısızlık
  • Doğal afetler
  • Biyolojik çeşitlilik kaybı ve ekosistem tahribatı
  • İnsan kaynaklı çevresel zarar ve afetler