AŞISAĞLIKSTKTOPLUM SAĞLIĞI

Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var

Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var

AİLE HEKİMLERİNDEN ZATÜRRE AŞISI UYARISI

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, zatürre aşısı talebiyle aile hekimlerine başvuran vatandaşlara çağrıda bulundu.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, zatürre aşısı yaptırmak için vatandaşların aile hekiminden aşının kendisine yapılıp yapılmayacağını öğrenmesi gerektiğini belirtti.

Tamur, aşının insanlığın hastalıklar karşısında ürettiği en güvenli, en ucuz ve en etkili silah olmaya devam ettiğine değinerek, Covid-19 pandemisi karşısında çözüm beklentisinin de etkin ve kolay üretilebilir bir aşının bulunması ve insanlığın hizmetine sunulması olduğunu anlattı.

Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var
Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var

AŞI KARŞITLARI PANDEMİ İLE BİRLİKTE SUSTULAR

“Bu dönemde de bir kez daha gördük ki aşı karşıtlarının sesi pandemi ile birlikte kesilmiştir. Çocuk felcinde, veremde, çiçek hastalığında olduğu gibi hastalığın salgın döneminde aşı karşıtlığını bırakmışlardır. Herkese aşı hassasiyetini sürdürme ve pandemi sonrası da hekimlerinin aşı ile ilgili önerilerine uymalıdır” diyen Tamur, şöyle devam etti:

“Deneme çalışmaları süren ve henüz yaygın uygulamaya geçmemiş olanları saymazsak şu an için koronavirüse karşı uyguladığımız bir aşı yoktur. Halkımızın zatürre olarak bildiği ve bizim ülkemizde çocukluk aşıları içinde rutin olarak uyguladığımız, bir süredir de 65 yaşın üstündeki vatandaşlarımızla belirli risk grubuna dahil hastalarımıza yaptığımız KPA aşısının da koronavirüse karşı bir etkisinin olmadığını, uygulanmasının koronavirüsten bağımsız yapıldığını belirtmek gerekmektedir. Ancak bu aşının zatürre aşısı olarak biliniyor olması ve koronavirüsün de zatürreye yol açabilmesi kamuoyunda bu aşının koronavirus zatürresine de etkili olacağı algısı oluşmuş, bu algı ile halkımız aile hekimlerine aşı yaptırmak için başvurmaya başlamıştır. Bu talebin tümünün karşılanması mümkün değildir. Aşı yapılacak gruplar Sağlık Bakanlığınca belirlenmiştir. Ayrıca bu başvurular halkımızın gereksiz yere aile sağlığı merkezlerine, yani bir sağlık kurumuna, yani hasta olması muhtemel kişilerin bulunduğu bir yere gelmesine neden olmaktadır. Bu da aslında vatandaşlarımızın koronavirüse yakalanma ihtimalini artırmaktadır.”

Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var
Zatürre aşısı virüse karşı korumaz

VİRÜSE KARŞI KORUMAZ

Dr. Mustafa Tamur, zatürre aşısının koronavirüse karşı korumadığının altını çizerek, şunları kaydetti: “Zatürre aşısı herkese yapılmaz, talep üzerine yapılmaz. Zatürre aşısı yaptırmak için aile hekimine gitmeden önce mutlaka aile hekiminizle iletişim kurun ve bu aşının size yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa ne zaman uygun olduğunu aile hekiminizden öğrenip gerekli randevuyu alarak aile sağlığı merkezine, maskenizle randevu saatinizde başvurmanız en doğru yol olacaktır.”

Aile hekimlerinden zatürre aşısı uyarısı var