AR&GESİBER GÜVENLİKTEKNOLOJİ

Cisco yeni güvenlik ve verimlilik çözümlerini hayata geçirdi

Cisco yeni güvenlik ve verimlilik çözümlerini hayata geçirdi

Cisco’dan yeni güvenlik ve verimlilik çözümleri!..

Cisco, sunduğu bulut üzerinden yönetilen yeni çözümlerle BT ve OT ortamında fiziksel alanlara ilişkin daha fazla bilgi ile işletmelerin esnekliğini artırmasını sağlıyor.

Cisco, işletmelerin bina içi BT dolaplarından bina dışı OT (operasyon teknolojisi) alanlarına kadar ölçeklendirilebilir varlık ve tesis izleme işlemlerini basitleştirmesini sağlayan, bulut üzerinden yönetilen iki yeni sensör çözümünü duyurdu.

Günümüzde birçok işletme ticari binalarda sınırlı kapasiteyle faaliyet gösterirken, aynı zamanda giderek artan mobil bir iş gücüne destek sağlıyor. Faaliyetlerden sorumlu kişilerin ağ ekipmanı performansını ve bakım süreçlerini daha iyi yönetmesi için ofis alanları ve varlıklarından eyleme geçilebilir veriler alması kritik öneme sahip. IoT sensörleri yardımıyla uzaktan izleme, gereksiz saha ziyaretleri ve ekipman kontrollerini önleyerek çalışan güvenliğini sağlar. Ağ kesintileri ve servis dışı kalma sürelerini azaltmak ve erken ekipman arızası masraflarını düşürmek gibi, verimlilik artışına yönelik bir dizi fayda sağlar.

Cisco, gelişmiş güvenlik ve ölçeklendirme imkanı sağlayan iki yenilikçi IoT sensör çözümünü tanıttı:
Eğitimden, petrole kadar pek çok sektörde fayda sağlıyor

Meraki MT sensörleri, kapalı ortamları ve BT altyapısını takip eder. Bulut üzerinden yönetilen üç cihaz modeli kapalı ortam sıcaklık, nem, su sızıntısı ve tesis/oda erişimi hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunar.

Endüstriyel Varlık İzleme sensörleri, açık ve kapalı endüstriyel alanlardaki OT varlıklarının ve tesislerinin izlenmesini sağlar. IP65 ve IP67 sensörler, ağa doğru eyleme geçirilebilir izlenebilirlik sağlayan bulut tabanlı yeni bir gösterge panelinde bir araya getirilir. IP65 ve IP67 sensörler, Cisco LoRaWAN IoT ağ geçidiyle entegre edilerek ekipman ve tesis sıcaklık, nem, titreşim değerleri ve aydınlatma düzeyleri konusunda bilgi sağlar.

Kamu hizmetleri, petrol ve gaz, eğitim, sağlık, üretim ve perakende dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde müşteriler bu hizmetleri kullanır. IDC Enerji ve Üretim Bilgileri Grup Başkan Yardımcısı Kevin Prouty, Cisco çözümleri için şunları söyledi: “Uzak veri görünürlüğü ve işletme, verimlilik açısından önemli. Aynı zamanda COVID sonrası endüstriyel ortamı etkili bir biçimde yönetmek için giderek önemli hale geldi. BT’den OT’ye doğru hızlı ve kolay uygulanabilir uzaktan izleme çözümleri, net bir işletme değeri sağlıyor. Cisco’nun yeni çözümleri, sistem dağıtımlarını basitleştirebilir ve bizi, esnek bir karar verme süreci için gerekli verilerin bir noktada toplanmasına yaklaştırabilir. Endüstri, verilerinin silolarda yönetilmesine ve uç noktalardan yorumlandığı yerlere kadar güvenliliğe ihtiyaç duyuyor.”

Ölçeklendirilebilir ve basit çözümler

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru da şöyle dedi: “Birçok işletme için kritik altyapının gerçek zamanlı olarak izlenmesi, faaliyetlerin sorunsuz sürdürülmesinde hayati öneme sahip. Meraki MT, tek bir bulut gösterge paneli üzerinden BT ortamlarına yönelik gerçek zamanlı farkındalık ve izleme sağlayarak, müşterilere sadeliği sunar. Sensörleri ağa bağlamak ve birden fazla gösterge paneli ve ilişkili verilerine erişim elde etmek, giderek zorlu bir gereklilik haline geldi. Bu yeni ürünlerle Cisco, uçtan uca veri izleme ve otomasyon sağlayan, ölçeklendirilebilir ve basit çözümler sunmaya bir adım daha yaklaştı.”