SAĞLIKSTKTOPLUM SAĞLIĞI

Solunum hekimleri sigara kısıtlamalarını destekliyor

Solunum hekimleri sigara kısıtlamalarını destekliyor

SOLUNUM HEKİMLERİNDEN SİGARA İÇME KISITLANMASINA DESTEK VE ÖNERİ GELDİ  

Solunum Derneği TÜSAD, tütün kontrolünün pandemi nedeniyle daha da önem kazandığını vurguladı. TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, pandemi sürecinde getirilen sigara kısıtlamalarının yerinde bir karar olduğunu belirtirkenYasakların uygulanmasında zorluklar yaşanabilir. Kısıtlamalardan da önemli olan pandemi dönemindedumansız hayatbilincinin geliştirilmesigörüşünü paylaştı.

TÜSAD, Türkiye genelinde Covid-19 vakalarında yaşanan artışın ardından İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararın uygulamasında bazı zorluklar yaşanabileceğine dikkat çekti. Sigara içmek ile Covid-19 arasındaki bağlantının bilimsel olarak kanıtlandığını vurgulayan hekimler, ‘dumansız hayat’ bilincinin her zamankinden daha çok önem kazandığını belirtti.

TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından yapılan değerlendirmede, genelge emirlerini uygulanabilir kılmak, iş birliğini, başarısını artıracak ve gelebilecek tepkileri azaltmak için önerilerde bulunuldu. Bunu bir ulusal uzmanlık derneği olarak yükümlülüğü olarak kabul eden TÜSAD, önerilerini şöyle sıraladı:

SİGARA BU DÖNEMDE DAHA DA ZARARLI

“Pandemi döneminde sigara kullanımının, hem aktif hem pasif içicilere olan olumsuz etkileri nedeniyle Covid-19 hastalığına yakalanma sıklığının ve hastalık  şiddetinin fazla olması  bilimsel kanıtlıdır. Bu dönemde sağlıklı yaşam önerilerinin başında yer alan ‘dumansız ortam’ vurgusunun daha ön planda olması, Covid-19 riskini azaltmak adına sigarayı bırakmanın büyük ve önemli bir motivasyon unsuru olarak kullanılması uygulamayı güçlendirip başarısını arttıracaktır. Pasif duman maruziyetinde özellikle çocuklar, hamileler, engelliler, kronik hastalığı olan bireyler toplumun korumasına muhtaç olan bir gruptur. Tüm toplumun bu konuda sorumluluğu vardır.”

DUMANLA KİRLENEN MASKE KULLANILMAMALI

Sigara içerken ya da içtikten sonra  maskesini takan kişilerin, maskenin mekanik bariyer etkisine bağlı nefes almasıyla ilgili güçlüğü olabilir. Dumana maruz kalmış maske, kirli maske kullanımı gibi ek  sorunlara da yol açabilir.”

DUMANSIZ HAYAT BİLİNÇLİ TERCİH OLMALI

En önemlisi, hem koronavirüsten korunmak ya da bir başkasını korumak için konfor fedakarlığı yaparak maske takılıyor. Hem kendi hem de çevresinin sağlığına zarar veren sigara kullanılıyor. Bunun oluşturduğu tezat vatandaşlarımızın malumudur. Son dönemde malesef pandemi gölgesinde kalmaya mahkum olan tütün kontrolünün gereği, yine pandemi nedeniyle bir kez daha açığa çıkmıştır. Tüm çabalara rağmen Covid-19 pandemisinde, dumansız hayatın vatandaşlarımızın bilinçli tercihi olmasını diliyoruz.”

UYGULAMA GÜÇLÜKLERİ OLABİLİR

TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından yapılan değerlendirmede, pandemi sürecinde böyle bir yasağın getirilmesine neden olan koşullar hatırlatılırken şöyle denildi: “Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor. Maske kullanımının tavizsiz devamlılığı için sigara içimini ortadan kaldırması yönüyle güncel uygulama çok isabetlidir ve desteklenmelidir. Yasaklamaların geneli kapsamaması nedeniyle büyük şehirlerde sigaraya yasak alan tanımlaması, iç içe geçmiş alanların varlığı uygulamada güçlüklere neden olabilir.”

Bu arada denetim konusunda da sorunlar yaşanabileceğini belirten hekimler, şu noktaya dikkat çekti: “Denetleme konusunda bir dönem çok aktif görev yapan tütün kontrol birimlerinden devam edebilenlerin kısıtlı sayıda olması, problem. Pandemi nedeniyle tütün kontrolü için görevlendirilen çalışanların farklı görevlerde bulunmaları konuya hakim iş gücünü sınırlamakta. Bu konuda destek olması planlanan kolluk kuvvetleri tütün kontrolü ve dumansız hava sahası mevzuatı hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Bu da genelge emirlerinin hızlı ve etkin uygulanamasına sebep olabilir.”

BİLİNÇLİ YANLIŞ YORUMLARYAPILABİLİR

Hekimler, güncel mevzuatın halka doğru bir şekilde açıklanamaması halinde ‘bilinçli yanlış yorumlara’ yapılabileceğine dikkat çektiler: “Örneğin; bu genelgenin uygulamadaki diğer kapalı alan kısıtlamalarının devamı değil de, alternatifi olarak yorumlanması riski doğabilir. Kafe ve benzeri yerlerin yeni uygulamada  sigara tüketiminde sığınma  yerleri olması çok kıymetli çalışma ve sonuçlarını silebilir. Pandemi nedeniyle zaten sıkıntılı olan bu işletmelerin bu dönemde denetlenmesi ve gerektiğinde ceza uygulanması tepki alacağı için tercih edilmeyebilir. Bu denetimlere yeterli ekip ve zaman ayrılamaması da diğer bir sorun.”

Yorum yaz