FARKINDALIKSAĞLIKTOPLUM SAĞLIĞI

Eklem ağrılarınızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Eklem ağrılarınızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir

EKLEM AĞRINIZ VARSA!..

D vitamini eksikliğinin belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte, eklem ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı ve zayıflığı, kemik ağrısı, uyuşma ve düşkün ruh hali en tipik belirtilerdir. D vitamini eksikliğinin, kemiklerin zayıflamasına neden olacağına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, bu durumun yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması) çocuklarda ise raşitizme neden olduğunu hatırlattı. D vitamininin özellikle kemik erimesinin (osteoporoz) önlenmesinde yardımcı olduğunun altını çizdi.

KİREÇLENMEYE NEDEN OLUYOR

D vitamininin özellikle eklem ağrısı ve osteoartirit (kireçlenme) ile ilişkisi olduğuna dair araştırmalar bulunduğunu belirten Doç. Dr. Gökhan Meriç, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan bazı çalışmalar, düşük D vitamini seviyelerinin, eklem ve kas ağrısının artmasına neden olabileceğini gösteriyor. Dizlerinde ileri kıkırdak aşınması olan 158 hastada, kıkırdak aşınmasının derecesi ile D vitamini düzeyi karşılaştırılmış. 50 yaş üstünde ve çeşitli derecede diz ağrısı çeken kişilerle yapılan bu çalışmada, D vitamini eksikliği olan hastaların birçoğunun ileri kireçlenme bulguları olduğu görülmüştür.”

Dizde kireçlenmesi olan hastaların D vitamini seviyesinin mutlaka incelenmesi gerektiğine işaret eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, “Kireçlenme tedavi edilirken, d vitamini eksikliği de tedavi edilmelidir” diye konuştu.

Eklem ağrılarınızın nedeni D vitamini eksikliği olabilir
Doktor önermedikçe D vitamini kullanmayın!..
D VİTAMİNİNİ DOKTOR ÖNERMEDİKÇE KULLANMAYIN

Güneş ışığını güvenli bir şekilde almanın ve sağlıklı, dengeli beslenmenin çoğu insanın günlük D vitamini ihtiyacı için yeterli olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, “Vejetaryenler veya yaşlı yetişkinler de özellikle kışın yeterli D vitamini almakta zorlanabilirler. Bu durumda, bir uzmana başvurarak hekimin önerdiği D vitamini takviyesini almak doğru olur. Ancak gereğinden fazla D vitaminin zarar vereceğini, hatta zehirlenmeye neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Doktor önermedikçe D vitamini kullanılmamalıdır” dedi.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Kireçlenme problemi olan hastaların hem sağlıklarını desteklemek, hem de semptomları hafifletmek için yaşam tarzı değişikliği yapmalarının gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Gökhan Meriç, sözlerini şöyle noktaladı: “Etkilenen eklemin düzenli olarak, nazikçe egzersiz yapması ve gerilmesi, toplam vücut ağırlığına dikkat edilmesi, kilo fazlalığı varsa kilo verilmesi, diz üzerinde ağır iş yapılmaması ve sigarayı bırakmak gerekir.”

Yorum yaz