FARKINDALIKSAĞLIKSTKTIBBİ CİHAZTOPLUM SAĞLIĞI

İşitme kayıpları artıyor!

Filiz Güvenç, “Demant olarak 100 yılı aşkın tecrübemizle, işitme sağlığı alanına sunduğumuz ürünler ve çalışmalarımızla katkı sağlamaktayız."

TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 3 MİLYON KİŞİ İŞİTME KAYBI YAŞIYOR

Dünya İşitme Günü kapsamında düzenlenen “Demant ile İşitme Sağlığı Buluşmaları” adlı bilgilendirme toplantısı online olarak Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit, Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gonca Sennaroğlu, Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular ve Demant Türkiye Genel Müdürü Filiz Güvenç sözcülüğünde gerçekleştirildi.

Toplantı açılışını yapan Demant Türkiye Genel Müdürü Filiz Güvenç, “Demant olarak 100 yılı aşkın tecrübemizle, işitme sağlığı alanına sunduğumuz ürünler ve farkındalık çalışmalarımızla katkı sağlamaktayız. Dünya İşitme Günü vesilesiyle işitme sağlığında erken tanı ve teşhise kamuoyunda dikkat çekerek, umut vaat eden yeni araştırmalar ve teknolojiler ışığındaki gelişmeleri paylaşmak ve böylece ülkemizde işitme kaybı yaşayan kişilerin bilgilendirilmesini çok değerli buluyoruz” dedi.

Toplantıda erken teşhis ve tedavinin önemini vurgulayan Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit; bugün Türkiye’ de yaklaşık 3 milyon, dünyada ise 466 milyon kişinin işitme kaybı yaşadığını, 2050 yılına gelindiğinde ise bu rakamın 900 milyondan fazla kişiye ulaşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gonca Sennaroğlu; işitme kaybı yaşayan kişilerin erken teşhis edilmeyip, işitme kaybına uygun işitme cihazları kullanmadığında, işitme kaybının olumsuz etkilerinin giderek artış gösterebileceğinin altını çizdi.

Basın toplantısında dünyada yaklaşık 50 milyon kişinin yaşadığı demans ile işitme kaybı ilişkisine değinen Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular, işitme kaybında erken tanı ve tedavinin demans ve buna bağlı olarak gelişen Alzheimer hastalığının önlenmesindeki önemini vurguladı.

 

 

 

Yorum yaz