ETKİNLİKFARKINDALIKHASTA DERNEKLERİİLAÇ ENDÜSTRİSİÖNE ÇIKAN HABERLERSTK

Atopik dermatit hastaları için özgürlüğe yelken açılacak

Bu sebeple Alerji ile Yaşam Derneği, atopik dermatit hastaları, hasta yakınları aynı zamanda hekimler 14 Eylül Dünya Atopik Dermatit Günü'nde Pfizer Türkiye'nin koşulsuz katkılarıyla İstanbul Boğazı'nda yelken açacak ve atopik dermatit yolculuğunda “hepimiz aynı gemideyiz” mesajını verecekler.
Atopik egzama olarak da bilinen atopik dermatit, dünya genelindeki en yaygın fakat en az tanınan cilt hastalıklardan biri olmanın yanı sıra sadece bir cilt rahatsızlığı ile sınırlı olmayan sistemik bir hastalıktır. Hastalığın neden olduğu fiziksel ağrı ve şiddetli kaşıntının yanı sıra, hasta ve hasta yakınları üzerindeki mali, ruhsal ve günlük bakım yükü atopik dermatit için daha çok farkındalık gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu sebeple Alerji ile Yaşam Derneği, atopik dermatit hastaları, hasta yakınları aynı zamanda hekimler 14 Eylül Dünya Atopik Dermatit Günü’nde Pfizer Türkiye’nin koşulsuz katkılarıyla İstanbul Boğazı’nda yelken açacak ve atopik dermatit yolculuğunda “hepimiz aynı gemideyiz” mesajını verecekler.

Atopik dermatit, dünyada en sık görülen ve en az tanınan deri hastalıklarından biridir. Atopik dermatit genellikle “sadece bir deri sorunu” olarak göz ardı edilir ve hastaların ihtiyaçları zamanında destekleyici bir şekilde ele alınmaz.

Atopik dermatitle mücadelede birlikte uyum içinde

Alerji ile Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Ceylan: “Atopik dermatit gibi kronik hastalıklarda hasta genellikle kendisini yalnız ve çaresiz hissediyor. Hekim ile hasta arası iletişim zamanla zayıflıyor ve bu da tedavinin uzun vadede başarısını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu yüzden diyoruz ki; birlikte uyum içinde çalışmak sağlık kalitesini arttırmak için tek çare. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz!” dedi.

Yorum yaz