İLAÇ ENDÜSTRİSİ

Kedilerde böbrek sağlığı deyip geçmeyin.

Yenilikçi hayvan sağlığı şirketlerinden olan Boehringer Ingelheim ve Nestlé’nin evcil hayvan ürünleri markası Nestlé Purina PetCare, “360 Derece Pet Mutluluğu” projesi kapsamında sektörde ilk kez bir iş birlikteliği ile gerçekleştirilen bilimsel içerikli “Böbrek Sağlığı Günleri” organizasyonunu düzenledi. İstanbul’da 280’in üzerinde veteriner hekimin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, kedilerde kronik böbrek hastalığı ve tedavi yöntemleri masaya yatırıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Boehringer Ingelheim Pet İş Birimi Müdürü Orkun Bürün ve Nestlé Purina Veteriner İlişkileri Müdürü Arda Doğan yaptı. Açılış konuşmasında, 360 Derece Pet Mutluluğu projesinin süreklilik prensibi ile sektörde yarattığı farklılıktan söz edildi. Bürün, “Projemiz kapsamında evcil hayvanların yaşamlarının ilk dönemlerinden itibaren ihtiyaç duydukları özel koruma ve tedavi uygulamalarını ve beslenme programlarını tek çatı altında toplayarak veteriner hekimlerin hizmetine sunuyoruz. Önceliğimiz veteriner hekimlerin ihtiyaçları doğrultusunda bilgi paylaşımına odaklanmak. Bu kapsamda kongre ve bilimsel seminerlerde aktif olarak yer alarak uzmanlığımızı daha çok kişiye ulaştırıyoruz” dedi. Toplantıda Doç. Dr. Banu Dokuzeylül, Dr. Rebecca Geddes, Dr. Philip Watson ve Galena Quist konuşmacı olarak yer aldı.

Her 3 kediden birinde kronik böbrek hastalığı (KBH) teşhis ediliyor

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Banu Dokuzeylül, böbrek fizyolojisi, mikroalbuminüri ve proteinüri içerikli sunumunda kedilerde KBH’nin öneminden bahsederek, kedi ve köpeklerin hayatını tehdit edici, tedavi sürecinin en kısa sürede başlatılması gereken bir hastalık olduğunu dile getirdi.

Böbrek hastalıklarında erken teşhis hayati önem taşıyor

Toplantının ikinci konuşmacısı İngiltere Royal Veterinary College Küçük Hayvan İç Hastalıkları Kliniği’nden çalışan Dr. Rebecca Geddes oldu. Kedilerde böbrek hastalıklarının teşhis süreciyle ilgili önemli bilgilendirmelerde bulunan Dr. Rebecca Geddes, “Böbrek hastalıklarının erken teşhisi kedilerin yaşam kalitesini artırmak için son derece önemlidir. Böbrek hastalıkları her zaman ilk evrede belirti vermeyebilir. Birçok kedi klinik belirti göstermeyecektir. Bu nedenle teşhis için kronik bir değişikliği teyit etmek son derece önemlidir. Tanı mümkün olduğunca erken konulmalıdır” dedi.

KBH sürecinde düşük fosfor diyeti ömrü uzatıyor

KBH teşhisi konmuş kedilerde beslenmenin öneminden söz eden Galena Quist, “KBH sürecinde doğru beslenme hayati önem taşımaktadır. Düşük fosforlu diyetler bu süreçte hayvanların ömrünü uzatmaktadır. Fosfor proteinden gelse de öğünde kas kaybı olmaması için yüksek kaliteli protein ancak az fosforlu olmalıdır. Bu nedenle besin değerleri KBH’li hayvanlar için özel olarak hazırlanmış mamaları tercih etmek, yaşam kalitesini artırmak için çok önemlidir” dedi.

Doğru ilaç tedavisi hedefe yönelik tedavi sunuyor

Son olarak Dr. Watson, Telmisartan etken maddesinin proteinüriyi 7 gün içinde azaltmanın yanı sıra yüksek tansiyonu da düşürmede etkili olduğunu ifade ederken, KBH hastası kedilerin büyük çoğunluğunda hipertansiyon da görülmesi nedeniyle bu etkinin önemini vurguladı.