İLAÇ ENDÜSTRİSİ

Santa Farma’ya TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi.

Türkiye’nin 75 yıllık köklü ilaç firması Santa Farma, sektörüne sağlıklı hizmet vermeye devam ediyor. Santa Farma’nın Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEBKİM OSB) yer alan tesisleri, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 özelinde verilen; Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı. Bu belge ile Santa Farma, üretim tesislerinin Covid-19 sürecinden etkilenmediğini ve hijyenik koşullarda üretim faaliyetlerini aksatmadan yürütmeye devam ettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Süreci büyük dikkatle takip ettik 

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Santa Farma İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi;“ Santa Farma olarak TSE tarafından Covid-19 özelinde verilen; “Güvenli Üretim Belgesi’ni almış bulunuyoruz. Bunu bir başarı belgesi olarak değil, şirketimizin kuruluşundan beri toplum sağlığına göstermekte olduğu hassasiyetin kanıtı olarak görüyoruz. Covid-19 salgın sürecini en başından beri büyük dikkatle takip ettik, salgını önleme, çalışanlarımızı ve diğer paydaşlarımızı koruma ve kontrol etme ilkeleri doğrultusunda hazırladığımız acil eylem planlarımızı hızlı bir şekilde hayata geçirdik ve gereken tüm tedbirleri uyguladık. Stratejik öneme sahip bir sektörde faaliyet göstermemizin bilinciyle, üretimi kesintisiz devam ettirdik ve toplumumuzun ilaca erişim konusunda zorluk yaşamamasını sağladık. Süreci çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ve toplumun sağlığını her şeyin önünde tutarak yürüttük ve bu şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu zor günlerde,  sorumlu ve bilinçli davranarak tedbirlere uyum sağlayan çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

Denetimden geçen firmalara belgeleri veriliyor

TSE uzmanları, sanayi işletmelerinin Covid-19 ile mücadelesine destek vermek için “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nu hazırlamıştı.

Sanayicilere rehber olan kılavuz, firmalara salgınla mücadele ederken yol göstermekle kalmadı. Kılavuz, salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağladı. Kılavuza göre; denetimi tamamlanan firmalara, güvenli üretim yaptığını gösteren “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” veriliyor.