İLAÇ ENDÜSTRİSİSAĞLIK

Covid-19 mücadelesi için Gilead Türkiye’den kritik 2 bağış

Gilead Science Genel Müdürü Şebnem Girgin

GILEAD TÜRKİYE KRİTİK BAĞIŞTA BULUNDU

Gilead Sciences, Avrupa Birliği’nde Covid-19 tedavisinde ruhsatlandırılan ilk antiviral tedavi olan ürününü Sağlık Bakanlığı’na bedelsiz olarak tedarik etti. Gilead, Covid-19 tarama merkezi açılması için 1 milyon liralık bağış gerçekleştirdi. Gilead, daha önce de İstanbul ve Ankara’da iki yeni Covid-19 test merkezi için gerekli ekipmanların sağlanması amacıyla 1 milyon lira bağışlamıştı.

Covid-19 salgını ile mücadelede kamu ve özel sektör kuruluşlarının mücadelesi sürerken, yeni test ve tarama merkezleri de açılıyor. Nisan ayında Türkiye’de salgınla mücadeleye destek amacıyla 1 milyon liralık bağış yapan Gilead Sciences, 1 milyon liralık bir fon daha oluşturdu.

İlk bağış, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde İstanbul ve Ankara’da açılan iki yeni Covid-19 test merkezinin ekipman temininde kullanıldı. İkinci 1 milyon liralık bağışın Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve İstanbul Havaalanlarında tarama merkezi kurulması için kullanılacağı açıklandı. Böylece Gilead Sciences’ın koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde TÜSEB’e yaptığı bağış miktarı 2 milyon liraya ulaştı.

Dünyada Covid-19 tedavisinde onaylanmış tek antiviral tedavi olan Gilead Sciences’a ait ürün Sağlık Bakanlığı’na bedelsiz olarak tedarik edildi.

Gilead Sciences Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bu büyük sağlık sorununa karşı, herkes büyük bir özveriyle mücadele ediyor. Yaşadığımız bu zor günlerde, ikinci defa oluşturduğumuz 1 milyon TL’lik fon ile özellikle sanayi ve turizm sektörlerinin zarara uğramaması için Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde ve yolcu yoğunluğunun oluşmaya başladığı İstanbul Havaalanlarında Sağlık Bakanlığımızın tarama stratejisini desteklemeyi hedefledik. Öte yandan, ismi basında sıkça görülen ve hakkında tarafımıza da sayısız soru ulaşan, dünyada pek çok sağlık otoritesi tarafından Covid-19 tedavisinde onaylanmış ilk ve tek antiviral ilacı yoğun çabalar sonunda ülkemize getirip bedel talep etmeksizin Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Pandemi nedeni ile ürüne dünya çapında çok yoğun bir talep var. Ülkemizi bu mücadelede önceliklendirerek ve önemli miktarda ilacı Sağlık Bakanlığı’na bağışlayarak en önemli vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Covid-19’dan etkilenen tüm hastaların bir an önce şifa bulmasını diliyorum.”