SAĞLIK

Meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de görülebilir

Meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de görülebilir

Meme kanseriyle ilgili bilinmesi gereken gerçekler…

Dünyada kadınlarda görülen kanserlerin üçte birini meme kanseri oluşturuyor ve bu kanser türü her sekiz kadından birini etkiliyor. “Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla erken tanının hayat kurtardığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, halk arasında birçok yanlış bilginin paylaşıldığına dikkat çekerek, meme kanseriyle ilgili kulaktan kulağa dolaşan şehir efsaneleri ile ilgili doğru bilgileri paylaştı. İşte bilinmesi gereken 15 gerçek:

 1. Memede her ele gelen kitle kanser değildir; ancak kontrol amacıyla mutlaka doktora başvurulmalı.
 2. Kanser tanısı konulan her kadın memesini kaybetmez.
 3. “Ağrıyan kitle meme kanseriyle ilgili olmaz” algısı doğru değildir, ağrıyan kitle de meme kanserinin habercisi olabilir.
 4. Deodorant kullanmak meme kanserine yol açmaz.
 5. Sütyen veya metal destekli (balenli) sütyen kullanmak kanser yapmaz. Bugüne kadar yapılan hiçbir çalışma vücudumuzdaki dokulara uygulanan fiziksel basının kansere neden olduğunu göstermemiştir.
 6. Meme kanseri gebelerde ve emziren kadınlarda da görülebilir.
 7. Alüminyum tencere meme kanserine neden olmaz.
 8. Riski olanlar mutlaka kanser olacak diye bir şey söz konusu değil. Tersi de doğru; ailede yoksa da meme kanserine yakalanılabilir.
 9. Sadece ileri yaştaki kadınlarda görülmez. Ağırlıklı olarak menopoz sonrasında görülen meme kanseri 40 yaş altı kadınlarda da görülür.
 10. Doğum kontrol hapı kullanmak meme kanserini tetiklemez.
 11. Memesinden cerrahi olarak kitle çıkarılan kadın anne olduğunda bebeğini emzirebilir.
 12. Meme kanserine cerrahi müdahale (bıçak değmesi) kanserin yayılmasına neden olmaz.
 13. Mamografi kanseri yaymaz veya radyasyon ileterek kansere yol açmaz. Mamografideki radyasyon miktarı çok yüksek değildir, bir uçak yolculuğuyla eşdeğerdir. Hem tarama hem de tanı amacıyla kullanılan mamografinin çok sayıda kadının yaşamını kurtardığı bilimsel bir gerçektir.
 14. Tüp bebek tedavileri meme kanserine neden olmaz.
 15. Meme kanseri sadece kadınlarda görülmez, nadir de olsa erkeklerde de görülebilir.
Her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon, Türkiye’de ise 20-25 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Ülkemizde yaşamı boyunca her 22-23 kadından birinde bu hastalık görülüyor ve 6 meme kanseri hastasından birinin 40 yaşın altında olduğu gözlemleniyor. Bununla birlikte her 100 bu kanser hastasından birinin de erkek olduğu biliniyor. Tüm bu veriler, meme kanserinin dünyada ve ülkemizde hızla yayıldığını ortaya koyuyor. Bu durumda bu hastalık konusunda farkındalığın artması her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Prof. Dr. Fatih Aydoğan, meme kanseriyle ilgili toplumda doğru bilinen çok sayıda yanlış olduğunu belirterek, bu konuda bilinçlenmenin önemine dikkat çekti.
Her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon, Türkiye’de ise 20-25 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Ülkemizde yaşamı boyunca her 22-23 kadından birinde bu hastalık görülüyor ve 6 meme kanseri hastasından birinin 40 yaşın altında olduğu gözlemleniyor. Bununla birlikte her 100 bu kanser hastasından birinin de erkek olduğu biliniyor. Tüm bu veriler, meme kanserinin dünyada ve ülkemizde hızla yayıldığını ortaya koyuyor.