SAĞLIKTOPLUM SAĞLIĞI

İş göremezlik raporunu artık filyasyon ekipleri verecek

İş göremezlik raporunu artık filyasyon ekipleri verecek

İŞ GÖREMEZLİK RAPORUNU ARTIK FİLYASYON EKİPLERİ VERECEK.

Covid 19 hastalarının ve temaslılarının karantinada bulundukları süreç içinde gereken iş göremezlik raporları filyasyon ekipleri tarafından verilecek.

Pandeminin başından itibaren, özellikle karantinaya alınması gereken çalışanlar açısından izin sorunu sıkıntısı yaşanıyordu. Vatandaş, raporu almak için hastane ya da aile sağlığı merkezlerine gitmekteydi. Virüsün yayılımını önlemek için pandemi sürecinin başından itibaren sahada aktif çalışan filyasyon ekipleri artık hastalara ve temaslılara izole olmaları gereken süre boyunca ihtiyaçları olan iş göremezlik raporu yazabilecek.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği‘nden (İSTAHED) yapılan yazılı açıklamada, temaslı veya pozitif vakaların izolasyonlarının sağlanmasını, salgının önünü kesmek için en öncelikli önlem olarak tanımladıkları belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

“Pandemi boyunca yaptığımız uyarıların en önemli maddeleri arasında, bu kişilerin iş yerlerinden iş göremezlik raporu talep edildiği, dolayısıyla bu raporları almak için evden çıkıp sağlık kuruluşlarına, en çok da aile hekimlerine gittiklerini, bu şekilde çok sayıda bulaşa sebep olduklarını dile getirmiştik. Karantina listesindeki kişilerin SGK’ya otomatik olarak bildirilerek raporlu sayılabilecekleri ya da Filyasyon ekibine bu yetki verilerek bu bulaşın önlenebileceğini belirtmiştik. Bakanlık tarafından bu talebimizin salgının 7. ayında da olsa yerine geldiğini görmekteyiz. Filyasyon ekiplerinin kullandığı FİTAS (Filyasyon Takip Sistemi)ne eklenen rapor sekmesi ile sorun bir şekilde çözülmüş oldu. Covid19 nedeni ile karantinaya alınan vatandaşlarımızın iş yerlerine vermek için ihtiyacı olan raporlar 02.10.2020 tarihinden itibaren filyasyon ekiplerince verilebilecek ve vatandaşların karantinalarını bozmalarına gerek kalmayacak. İzolasyondaki vaka ve temaslıların istirahat raporlarının oluşturulması FİTAS-SGK entegrasyonuyla sağlanmıştır. Bu sayede danışman doktorlar e-raporları FİTAS üzerinden oluşturabilecektir. Oluşturulan istirahat raporları SGK tarafından sonuçlandığında kişilere bilgilendirme SMS’i gönderilecektir. Vatandaşlar raporlarına e-Nabız ve e-Devlet Kapısı üzerinden erişebilecektir.”

İş göremezlik raporunu artık filyasyon ekipleri verecek