KADIN SAĞLIĞISAĞLIK

15 yaşında menopoza girilir mi demeyin

15 yaşında menopoza girilir mi demeyin

15 YAŞINDA BİLE MENOPOZA GİREN HASTALAR VAR

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte, menopoza giden yoldaki sıkıntıların giderilmesi ve kemik yoğunluğunun korunması daha da önem kazandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar “Kadınlarda ileri yaşlarda en önemli yaşam kaybı nedenlerinden biri kemik kırıkları. Bunun önüne geçmek için kadınların iyi kontrol edilmesi, menopozun mümkün olduğu kadar geciktirilmesi, spor faaliyetlerinde bulunmaları gerekiyor” dedi. Prof. Dr. Erkut Attar ayrıca güncel tedavi tekniklerinin de olduğunu ve menopozun kadınların çocuk sahibi olmasına engel olmadığını belirtti.

Türkiye’de menopoz yaş ortalaması 51

Türkiye’de menopoz yaşının 51 olarak kabul edildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, “Menopoz hastalarında östrojenin azalmasıyla birlikte kemik erimesi görülüyor. Son dönemde hasta dostu, düşük dozda östrojen tedavileri uygulanabiliyor. Hastalar genellikle hormon replasman tedavisinden korkuyor. Doktor kontrolü olduğu takdirde korkulmasına gerek yok.”

15 YAŞINDA BİLE MENOPOZA GİREN HASTALAR VAR
Hastalar genellikle hormon replasman tedavisinden korkuyor. Doktor kontrolü olduğu takdirde korkulmasına gerek yok.

Erken menopoz çocuk sahibi olmaya engel değil

Prof. Dr. Erkut Attar “Kariyer yapan ya da bir şekilde çocuk doğurmayan kadınlar var. Bu kadınlarda doğurganlığı korumak önemli. Yumurtaların dondurulmasıyla kadınların doğurganlığı korunabiliyor” dedi.

15 yaşında erken menopoza girmiş hastalar da olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar sözlerine şunları ekledi: “Ailesinde eğer erken menopoz olan kadınların mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalarını öneriyorum. Burada önemli nokta farkındalık. Menopoz ilk belirti olarak adet düzensizliğiyle gelir. Ailelere de burada önemli görevler düşüyor. Eğer anne erken menopoza girdiyse kızının da doktor takibini ihmal etmemesi gerekiyor. Çağdaş tıp ve teknolojiler sayesinde 15 yaşında birine de 51 yaşında birine de artılar katabiliyoruz.”

15 yaşında menopoza girilir mi demeyin
Prof. Dr. Erkut Attar