İLAÇ AR&GEİLAÇ ENDÜSTRİSİ

Polifarma onkoloji alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Türkiye sağlık sektöründe 34 yıldır üretim yapan yerli ilaç şirketi Polifarma, kemoterapi tedavisinde sıkça karşılaşılan sorunlardan bulantı ve kusmayı engelleyen Türkiye’nin ilk nörokinin (NK1) blokörünü IV (oral çözelti) formülünde geliştirdi.

Yüzde 100 yerli sermayeli Polifarma İlaç, kemoterapi sırasında tedavi gören kişilerde görülen bulantı ve kusmayı önleyecek Türkiye’nin ilk jenerik ürününün üretimini tamamladı. Bu ürünle onkoloji alanındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekleyen Polifarma, kemoterapi alımından yarım saat önce kullanıldığında bulantı ve kusmayı tamamen engelleyen Türkiye’nin ilk nörokinin blokörünü IV formülünde üretti. Polifarma, 6 aydan büyük tüm hastalar için kullanılmasıyla da bir ilke daha imza atan bu çalışma için yaklaşık 2 milyon TL yatırım yaptı.

Ürün sektörümüze büyük bir katma değer sağlayacak

Yerli ve milli bir şirket olarak geliştirdikleri bu ilacın sektöre büyük bir katma değer sağlayacağının altını çizen Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu “Ülkemiz için bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Kemoterapi tedavisinde bulantı ve kusmayı önleyecek oral çözelti formundaki ürünümüz Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip. Türkiye’nin IV formülündeki ilk nörokinin blokörü, tablet formuna göre kullanım avantajı sunuyor. Ürün, hastalara damar yolundan uygulandığı için hem daha etkili hem de içilmesinin unutulması riski bulunmuyor. Hem hastanelerden hem de eczanelerden temin edilebilecek olan ürünümüzü 2021 yılında satışa sunacağız” dedi.

Polifarma İlaç hakkında

Hastane ilaçları ve serum alanında aktif olan Polifarma İlaç, IV ilaç ve serum alanında 34 yıllık geçmişe sahip, %100 yerli sermayeli bir ilaç firmasıdır. 1983 yılında Aroma İlaç’ı kuran Eczacı Necdet Nuri Kumrulu, 1986 yılında Polifarma İlaç’ı satın alarak faaliyetlerine aynı adla devam etmiştir. Polifarma İlaç, faaliyetlerine yıllık 350 milyon kutu üretim kapasiteli, 77 bin metrekare alana kurulu tesisinde devam etmektedir. Firma, aynı anda Cam/PVC, PP, BFS, flakon, ampul (liyofilize ve likit), PFS formlarında üretim kabiliyetine sahiptir. Şirket, 11 farklı teröpatik alanda tüm formlarda 465 ruhsatlı ürün sahibidir. Yenilikçi ve modern yaklaşımıyla Türkiye’nin ilk lipid ürününü geliştirmiştir. İlk üç odacıklı beslenme solüsyonunu ve periton diyalizi alanında SAPD cihazı üreten firma, Türkiye’yi global pazarda da temsil etmektedir. Şirket, 2025 yılında global bir lider olma vizyonu ile büyümeye devam etmektedir.

Yorum yaz