FARKINDALIKİLAÇ ENDÜSTRİSİSOSYAL SORUMLULUKSTK

Gilead ile “Testini Yaptır, Hayata Katıl”

Gilead’ın Türkiye’de HIV farkındalığını artırmak için hekimler, dernekler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve ünlüler ile birlikte hayata geçirdiği ‘Tek Ses Projesi’ Brandverse Awards Pazarlama ve İletişim Ödülleri’nde iki ayrı kategoride ödül aldı. Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından düzenlenen Brandverse Awards Pazarlama ve İletişim Ödülleri’nde Gilead ‘Tek Ses Projesi’yle iki ödüle birden layık görüldü. PR ana bölümünde Influencer ve Kanaat Önderi İş Birliği Kategorisi’nde gümüş, yine aynı projeyle PR ana bölümünde Etkili İçerik Kategorisi’nde gümüş ödüllerinin sahibi oldu.  Pazarlama iletişimi alanında seçkin jürilerin değerlendirip, Deloitte Türkiye tarafından sonuçlarının onaylandığı yarışmada iki ödül birden alan Tek Ses Projesi; Türkiye’de HIV farkındalığını artırarak, toplumun doğru bilgilerle aydınlanması ve bireylerin korkularından arınıp daha güçlü ve cesur adımlar atmalarını desteklemek için Gilead Türkiye tarafından hayata geçirildi.

Medikal, Kreatif, Teknolojik, Sağlıklı Fikirler

TESTİNİ YAPTIR, HAYATA KATIL

Toplumda HIV farkındalığını artırmayı hedefleyen ilaç firması Gilead’ın desteğiyle, bu alanda faaliyet gösteren STK’lar ve diğer bilimsel kurumlarla birlikte yeni bir farkındalık kampanyası hayata geçiyor. Birlikte HIV’den Güçlüyüz Platformu çatısı altında “Testini Yaptır, Hayata Katıl” sloganıyla başlatılan kampanya, HIV alanında faaliyet gösteren tüm paydaşları bir araya getirdi.

Testini Yaptır, Hayata Katıl kampanyasının tanıtım toplantısı, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü öncesinde online gerçekleşti. Tanıtım toplantısına konuyla ilgili STK’lar ve bilim kurumlarından temsilciler katıldı. RAP şarkıcısı Tankurt Manas’ın kampanyaya özel hazırladığı “Test” şarkısıyla “HIV’de erken tanı için düzenli test yaptırmanın” önemine dikkat çekilecek

Bugüne kadar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan HIV/AIDS, geliştirilen tedavi yöntemleri ile günümüzde ölümcül ve çaresiz bir hastalık olmaktan çıkarak, tedavi edilebilen, kronik bir enfeksiyon halini aldı. Ancak, toplumun çok geniş bir kesiminde halen HIV ve tedavi edilmediği takdirde dönüşebildiği AIDS ile ilgili yeterli bilgi ve farkındalık mevcut olmadığı için Türkiye ve içinde bulunduğu bölgede HIV yayılımı oldukça hızlı seyrediyor. Oysa tanı koyulduğunda, tedaviye erişim ve tedaviden başarılı sonuç alma oranları Türkiye’de oldukça yüksek.

Araştırmalara göre toplumun %77’si HIV hakkında bilgi sahibi değilken, %75’i ise HIV ile yaşayan bireylerin herkes gibi sağlıklı bir yaşam sürebileceğini bilmiyor. Toplumun büyük bir kısmı HIV enfeksiyonu riskinin farkında olmaması da tanı almada gecikmelere neden oluyor. Ülkemizde tüm sağlık kuruluşlarında HIV testi yapılabiliyor. Ancak HIV ile karşılaşma riskinden habersiz olan veya damgalanma korkusu yaşayan birçok kişi test yaptırmaya gerek görmüyor veya çekiniyor. Tanı almayan bireyler HIV durumunun farkında olmadığı için, farketmeden HIV’i yaymaya devam ediyorlar.

STK’lardan geniş çapta destek

HIV yayılımını durdurmak için düzenli testin önemine dikkat çekmek amacıyla Birlikte HIV’den Güçlüyüz platformu çatısı altında, ‘Testini Yaptır, Hayata Katıl’ kampanyası hayata geçirildi. RAP sanatçısı Tankurt Manas’ın kampanyaya özel olarak hazırladığı “Test” şarkısıyla, HIV yayılımını durdurabilmek için düzenli test yaptırmanın önemine vurgu yapılıyor. HIV alanında faaliyet gösteren Pozitif-iz Derneği, Pozitif Yaşam Derneği, AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği (AIDS ve CYBH), Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD), Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM), HIV/AIDS Korunma ve Eğitim Derneği (HAKED), HIV Enfeksiyonu Derneği (HIVEND) ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (KLİMİK) destek verdiği kampanyanın lansmanı 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde yapıldı.

“Testini Yaptır Hayata Katıl!” sloganıyla başlatılan kampanya boyunca “HIV’in, tedavisi olan kronik bir sağlık durumu olduğu, düzenli tedavi ve takip ile HIV ile yaşayan bireylerin sağlıklı bir hayat sürdürebileceği ve düzenli test yaptırmanın önemi” vurgulanacak.

Kampanya ile HIV konusunda toplumsal farkındalık yaratılması ve güncel bilgi düzeyinin artırılması, test ve tanının önemine dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Kampanya süresince, “HIV şüphesi olan ve/veya aktif cinsel yaşamı olan herkesin yakınında bulunan herhangi bir sağlık merkezine giderek test yaptırabilir, negatif tanı alan bireyler de endişelerini bir kenara bırakarak hayatlarına devam edebilir, pozitif tanı alan bireyler hemen tedaviye başlayarak sağlıklı bir yaşam sürebilir, böylece hem kendi sağlığını hem de toplum sağlığını koruyabilir” mesajları tüm sosyal medya platformlarından paylaşılacak.

Gilead ile "Testini Yaptır, Hayata Katıl"
Gilead ile “Testini Yaptır, Hayata Katıl”

ANONİM TEST MERKEZLERİ YAYGINLAŞTIRILMALI 

Toplumda HIV farkındalığını artırmayı hedefleyen Gilead’ın desteklediği kampanya hakkında konuşan Gilead Pazara Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Toros Şahin, şunları söyledi: “HIV tarama testleri tüm sağlık kuruluşlarında ve bazı belediyelerin bünyesindeki anonim test merkezlerinde yapılıyor. Anonim test merkezlerinin sayısının artması, bireylerin mahremiyet endişesi taşımadan test yaptırması, HIV ile yaşayanların tanı alması ve tedaviye erişimi açısından açısından çok önemli.  Destek olduğumuz bu kampanya, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 2019-2024 HIV Kontrol ve Önleme Programı hedeflerine hizmet edecek şekilde HIV konusunda toplumsal farkındalığı, özellikle de gençler seviyesinde arttırmaya yönelik kurgulandı. ‘Testini Yaptır, Hayata Katıl’ kampanyasının Türkiye’de HIV ile mücadelede önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki gelişen bilim ve keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde risk altındaki bireylere HIV tanısı konulup tedavi altına alınabildiğinde hem kişinin sağlığı korunmuş oluyor hem de toplumsal seviyede virüsün yayılımı engellenmiş oluyor.”

Riskli gruplarda daha fazla test yapılması gerekmekte

Prof. dr. Fehmi Tabak da son yıllarda her yıl ortalama 3.000-5.000 arasında kişinin HIV tanısı aldığına dikkat çekti. HIVEND Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkemizde ilk vaka bildiriminin yapıldığı 1985 yılından bu yana yaklaşık 26.000 kişi HIV tanısı almıştır. Oysa gerçek sayının bu rakamın çok üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu konudaki çarpıcı bir başka nokta ise bu sayının 2/3 üne son beş yılda tanı koyulmuş olmasıdır. Riskli gruplarda daha fazla test yapılmasını ve bulaşmayı engellediği de bilinen bu tedavilere bir an önce başlanmasını gerektirmektedir. Önümüzdeki günlerde hastalığın tüm paydaşları (hastalar, hekimler, Sağlık Bakanlığı) bu hedefi gerçekleştirmek için azami gayret göstermelidir.”

Asıl problem, enfekte bireylerin durumlarından habersiz olmaları

Toplantıda KLİMİK HIV/AIDS Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten söz aldı. Türkiye’de bir kez tanı aldıktan sonra tedaviye erişim ve izlem altında kalma oranlarının yüksek olduğunu belirten Korten: ‘‘Asıl problem HIV ile enfekte bireylerin sadece %40-50’si bunu biliyor. Toplumda bulaşı azaltmak için tanı koyabilme yüzdemizi arttırmamız ve bu kişileri tedavi altına almamız gerekli. Bunun için de başta anahtar gruplara yönelik olmak üzere test politikamızı genişletmeli ve güçlendirmeliyiz’’ uyarısında bulundu.

Gilead ile "Testini Yaptır, Hayata Katıl"

Sonucunuzun HIV pozitif çıkmasından endişe etmeyin

Başlatılan kampanya ile HIV tanısı alan kişilere seslenmek istediklerini söyleyen Pozitif-iz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Şimşek, şöyle konuştu: “Sonucunuzun HIV pozitif çıkmasından endişe etmeyin. Çünkü günümüzde başarılı ilaç seçenekleri sayesinde HIV ile yaşayan bireyler herkes gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürebiliyor. Çalışabiliyor, evlenebiliyor ve enfekte olmayan bebek sahibi olabiliyorlar. ‘Hayata Katılmaya ve her alanında var olmaya devam edebiliyorlar. HIV yayılımını ve HIV ile yaşayan bireylere yönelik ayrımcılıkları ancak hep birlikte, konunun tüm paydaşları ile çözebiliriz. Devlet, özel sektör, sağlık profesyonelleri, sivil toplum kuruluşları ve sanatçılar olarak yan yana, omuz omuza olup, gür bir sesle haykırdığımızda engelleyebileceğiz.” 

Herkes yılda en az bir kez test yaptırmalı

Herkesi yılda bir kez test yaptırmaya çağıran Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Harmancı ise şunları söyledi: ‘HIV enfeksiyonu Türkiye’de oldukça yaygın görülen bir enfeksiyon olmaya başladı. Partnerinizin kim olduğunun bir önemi olmaksızın korunmasız tüm cinsel ilişkiler HIV ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bugün HIV’e dair en zayıf noktamız enfeksiyonla karşılaşma riskini bilmeyen veya yanlış bilen bireylerin korunmayı kolayca ihmal etmesi. Her meslek grubundan, her eğitim seviyesinden ve her gelir grubundan kişi HIV ile yaşıyor olabilir. Herkesi yılda en az bir kere HIV testi yaptırmaya davet ediyoruz. Tanı alıp tedaviye ulaşmanız hayatınızı hiç değiştirmeden sağlıkla yaşamanızın anahtarı olacaktır.”

Yorum yaz