SAĞLIKSAĞLIK TEKNOLOJİLERİTEKNOLOJİTOPLUM SAĞLIĞIYAPAY ZEKAYENİ ÜRÜNLER

Dünyanın yapay zeka destekli ilk grip asistanı: FluAI

Dünyanın yapay zeka destekli ilk grip asistanı: FluAI

Medikal, Kreatif, Teknolojik, Sağlıklı Fikirler

VİRAL Mİ, BAKTERİYEL Mİ; YAPAY ZEKA BİLECEK!

Yesil Science, nezle ve grip gibi üst yolunum yolu enfeksiyonlarında kişisel analiz ve öneriler sunan yeni yapay zeka destekli mobil sağlık uygulaması FluAI’yı tanıttı. Görüntü işleme ile kişilerin boğaz görüntüsü ve şikayetleri üzerinden, detaylı analiz ve tedavi önerileri sağlayan ve ayrıca koronavirüs risk tespit özelliğine de sahip mobil uygulama ile gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Tıp ve teknolojiyi bir araya getirerek sağlık alanındaki problemlere yenilikçi çözümler geliştirmek amacıyla çalışan Yesil Science; nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanıcıya kişisel analiz ve öneriler veren mobil sağlık uygulaması FluAI’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Hastanelerde uzun bekleme süreleri, muayene ve ulaşım maliyetleri, hastaneden enfeksiyon bulaşma riski, hastanelerin yoğunluğu karşılayamaması gibi problemleri ortadan kaldıracak bir çözüm sunan FluAI; hastalık belirtisi gösteren kişilerde, hastaların ateş, öksürük ve benzeri şikayetleri ile boğazının fotoğrafı üzerinden yapay zeka analizi yaparak hastalık durumu hakkında bilgiler ve öneriler veriyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımına son

2050 yılında antibiyotik direncinin 10 milyon ölüme sebep olması bekleniyor. Günümüzde kişilerin yüzde 95’i sağlık bilgisi aramasını internetten yapıyor ve bunun sonucunda üst solunum enfeksiyonu sebebiyle alınan antibiyotiklerin yüzde 50’si ise gereksiz yere kullanılıyor. FluAI uygulaması, gereksiz antibiyotik kullanımının da önüne geçmeyi hedefliyor.

Türkiye’de pratiğe dönüşen en önemli uygulamalardan biri

FluAI’nın dünyanın yapay zeka destekli ilk grip asistanı olduğunu söyleyen Yesil Science Kurucusu Yusuf Yeşil, “FluAI, sağlıkta yapay zeka konusunda Türkiye’de pratiğe dönüşen en önemli uygulamalardan biri. Konusunda deneyimli doktorlar ve mühendisler olmak üzere birçok farklı alandan kişinin bulunduğu deneyimli bir ekip tarafından geliştirildi. Birçok üniversiteden, akademisyenlerden destek ve danışmanlık aldık. Sağlık teknolojileri ve uzaktan sağlık-mobil sağlık alanlarında Türkiye için çok önemli, adeta devrim niteliğinde olan ürünümüz; NVIDIA, TÜSİAD, Teknopark İstanbul, İstanbul Sanayi Odası, AİFD gibi birçok kurumun programında yer alıyor. Halihazırda yürüyen bir klinik çalışması bulunuyor, yakında sonuçlarını da yayımlayacağız” dedi.

Dünyanın yapay zeka destekli ilk grip asistanı: FluAI
Yesil Science Kurucusu Yusuf Yeşil
Yesil Science hakkında

Yesil Science, tıp ve sanat gibi iki farklı konsepti birleştirmeyi amaçlayan Dr. Yusuf Yeşil tarafından 2015 yılında kuruldu. Tıp, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek sağlık alanındaki problemlere yenilikçi çözümler geliştirmek ve bilime sanat katma amacıyla çalışıyor. Yeşil Science, yüksek kaliteli medikal sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve animasyonlarının öncüsü olmayı hedefliyor. Yapay zeka gibi gelecek vadeden teknolojilerin tıptaki uygulamalarını üstlenmeyi ve bilim insanları, üniversiteler ve ilaç şirketleri için profesyonel görsel teknolojiler desteği sunmayı hedefliyor.

Yorum yaz