İŞ DÜNYASIÖNE ÇIKAN HABERLERPAZARLAMA VE SATIŞSOSYAL MEDYA

Influencer’lar tüketicinin satın alma davranışında ne kadar etkili?

Özgün içerik ve grafik tasarımının yanı sıra her sayısında ele aldığı konuları hem akademiden hem de endüstriden, alanının en etkin isimleriyle sayfalarına taşımasıyla ve konuları derinlemesine, çok yönlü ele almasıyla dikkat çeken Fikir Liderleri Dergisi, yeni sayısında Digital Exchange CEO'su Emrah Pamuk’un sosyal medya marketing ve influencer'lar üzerine yazdığı değerlendirmeye yer verdi.
İlaç ve sağlık sektörü yayıncılığında önemli bir boşluğu dolduran ve bu alanda çok kısa bir sürede kendisine hatırı sayılır bir yer edinen Fikir Liderleri Dergisi’nin Ocak sayısı yayımlandı. Ana dosya konusu “Sağlık ve İlaç Sektörünün Geleceği” olan yeni sayıda, sağlık dışında önemli kurumların yöneticileri, global tüketici sağlığı, güzellik ve sağlık teknolojileri firmalarının üst düzey yöneticileri ve akademisyenlerin yanında Türkiye’de faaliyetleri olan ulusal ve global ilaç firmalarının üst düzey yöneticileri yer aldı.

Özgün içerik ve grafik tasarımının yanı sıra her sayısında ele aldığı konuları hem akademiden hem de endüstriden, alanının en etkin isimleriyle sayfalarına taşımasıyla ve konuları derinlemesine, çok yönlü ele almasıyla dikkat çeken Fikir Liderleri Dergisi, yeni sayısında Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk’un sosyal medya marketing ve influencer’lar üzerine yazdığı değerlendirmeye yer verdi. Yazıyı siz değerli okurumuzla aynen paylaşıyoruz:

Influencer’lar tüketicinin satın alma davranışında ne kadar etkili?

“Sosyal medya marketing’in yıldızları influencer’lar tüketim alışkanlıklarına yön verirken, onlarla profesyonel şekilde çalışan markalar kazançlı çıkıyor.”

Sosyal medyanın 2004 yılında Facebook ile başlayan yolculuğu bugün Twitter, Instagram, TikTok, YouTube, WhatsApp, Telegram, Reddit ve LinkedIn gibi daha yüzlerce platformla 4.5 milyarı aşan kullanıcısıyla birlikte her geçen gün büyüyor. Araştırmalara göre günümüzün 8 saatini iş, eğlence ve sosyalleşmek için internet kullanarak geçirirken, bunun 3 saatlik bölümünü ise paylaşım yapmak, paylaşımları takip etmek amacıyla sosyal medyada harcıyoruz. En çok gerçekleştirdiğimiz eylemlerin başında da sosyal medya ünlülerini yanı influencer’ları takip etmek geliyor. Modadan ayakkabı tasarımına, evcil hayvan bakımından otomobil modifikasyonuna, inşaat tekniklerinden uzay bilimine kadar akla gelebilecek hemen tüm alanlarda kendi izleyicilerine-takipçilerine seslenen bir influencer bulmak mümkün. Çünkü sosyal medya mecralarının hepsi birer alışveriş merkezi. Hem sosyal medyayı ve üretimi ayakta tutan trilyonlarca dolarlık bir ekonomiyi oluşturuyor hem de influencer marketing ile milyonlarca kişiye iş ve gelir kapısı sağlıyor. Böylesi büyük bir ekosistemde influencer pazarlama da giderek önem kazanıyor.

DOĞRU SORU ve BAŞARI

Her marka yeni ürününün ciroya olumlu etki yapacak kadar çok satmasını, hizmetinin en çok tercih edilen noktaya gelmesini ister. Bunu gerçekleştirmenin yolu 4.5 milyar kişilik potansiyeli kullanarak sosyal medyada influencer marketing’den geçiyor. Çünkü 100 dolarlık bir reklam bütçesinin 70 doları sosyal medya ve influencer marketing için kullanılıyor. Rakam giderek geleneksel medyadan sosyal medyaya kayıyor. Burada ilk adım, sosyal medya pazarlamasına karar verildiğinde profesyonel bir ekiple çalışmaktan geçer. Profesyonel ekip size, ürüne uygun influencer ile anlaşmayı ve kampanyanın en doğru zamanda, doğru sosyal medya platformunda yapılmasını sağlar.

Sosyal medya platformunda influencer iletişimi yapmanın birçok püf noktası var. Bir marka ürünü ve hizmetiyle ilgili influencer marketing yapacağı zaman birçok kriteri göz etmek zorunda.

☛ Hedef tüketici kitlesi kimdir?
☛ Hangi Influencer ile çalışılacak?
☛ Hangi sosyal medya platformunda kampanya yapılacak?
☛ Yapılan kampanyanın sonuçları nasıl değerlendirilecek?

İlk iş bu sorulara yanıt bulmaktan geçer. Böylece kampanya bütçesi en uygun şekilde kullanılır, marka burada en yüksek faydayı elde eder.

Yapılan araştırmalar influencer marketing’in alışveriş tercihlerinde büyük etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü günümüzde her 10 kişiden 7’si online alışveriş yapıyor. Online alışverişten önce de mutlaka ürün ve hizmetle ilgili en az iki sosyal medya videosu izleniyor. Türkiye’de 15-45 yaş arası online alışveriş yapma alışkanlığı çok yüksek. Bu kesimde alışveriş yaparken yüzde 71 oranında influencer’ların tavsiyelerini göz önünde bulunduruyor.

“Bugün bir markanın sosyal medya sayfası yoksa, ne kadar eski ve itibarlı olursa olsun tüketici nezdindeki algısı giderek düşüyor. Aynı şey sosyal medyada influencer marketing için de geçerli.”

KAZAN – KAZAN

Influencer’lar arasında da ciddi bir rekabet söz konusu. Öte yandan tüketiciler her geçen gün influencer’ların yaptığı kampanyalara, tanıttıkları ürünlere ve hizmetlere daha çok ilgi gösteriyor. Takipçi sayıları her geçen gün artarken, markalardan kampanya ücretleri, affiliate marketing ile aldıkları satış pay oranları yükseliyor. Markalara kazandırırken, kendileri de kazandıkları için başta gençler olmak üzere 65 yaş ve üzeri kitleye de hitap eden hemen her sosyal sınıfa ve gelir grubundan influencer olduğunu söylemek mümkün.

Influencer marketing’in tüketim alışkanlıkları üzerinde büyük bir etkisi var. Araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının yüzde 54’ü aynı zamanda influencer marketing üzerinden alışveriş kararı alıyor. Bu rakam da her geçen gün artıyor. Çünkü eskiden mağazalardaki satış danışmanı ya da TV dizilerindeki ünlülerin yaptığı ürün tavsiyesini, influencer yapıyor ve hem yeni nesil, hem 65 yaş üzeri onların tavsiyesiyle alışveriş tercihini belirliyor.

Yeni bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 81’i influencer ve arkadaşlarının sosyal medya alışveriş tercihlerinden etkileniyor. Sosyal medya mecraları hem gazetecilik faaliyeti hem eğlence hem alışverişin kalbi olmaya başladı. Bundan kaçış yok. Ancak ayak uydurmak mümkün. Bugün bir markanın sosyal medya sayfası yoksa, ne kadar eski ve itibarlı olursa olsun tüketici nezdindeki algısı giderek düşüyor. Aynı şey sosyal medyada influencer marketing için de geçerli. Markalar eskiden TV reklam yüzleriyle anılırken, bugün her bir ürünü için sosyal medyada ayrı reklam yüzleri var. Dolayısıyla bu işi profesyonel ekiplerce yapmak, doğru influencer’ı seçmek, doğru ürünü doğru kitle ile buluşturmak büyük beceriler, zaman, bütçe ve emek gerektiriyor. Markalar hem bütçelerini doğru kullanmak hem de cirolarını artırmak için tüketici alışkanlıklarına yön veren influencer iletişimi konusunda profesyonellerle çalışarak, kısa sürede büyük başarılar elde edebiliyorlar.


Fikir Liderleri Dergisinin tamamını okumak için; etik değerlerine, kanunlara ve uyum kurallarına sıkı sıkıya bağlı hareket eden Fikir Liderleri Dergisi’nin ücretsiz abonelik linkinden, önce kayıt olup sonra giriş yapabilir; aynı zamanda daha önce yayımlanmış tüm sayılarına da ulaşabilirsiniz.

Fikir Liderleri Dergisi 3 ayda bir yayımlanıyor ve tamamı sadece hekimler ile sağlık profesyonellerine ve bürokratlarına ücretsiz ulaştırılıyor.

Yorum yaz