BİLİMEĞİTİMİLAÇ ENDÜSTRİSİTOPLUM SAĞLIĞI

TRPharm, Pediatrik Onkoloji – Hematoloji Uzmanlarını İstanbul’da bir araya getirdi

Onkoloji - hematoloji, immünoloji, oftalmoloji ve nadir hastalıklar odağında sunduğu ilaç ve ilaç dışı inovatif çözümlerle sağlık alanının öncü şirketi TRPharm, Körfez İşbirliği Konseyi Bölgesi’nden pediatrik onkoloji hematoloji alanında uzmanlaşmış doktorlar ile kanser hastası çocuklarda kemoterapinin yan etkisi olan işitme kaybı ve yaşam kalitesi üzerindeki dönüştürücü etkisi bulunan yenilikçi bir tedavinin etkilerini tartışmak üzere İstanbul’da bir araya geldi.
Onkoloji – hematoloji, immünoloji, oftalmoloji ve nadir hastalıklar odağında sunduğu ilaç ve ilaç dışı inovatif çözümlerle sağlık alanının öncü şirketi TRPharm, Körfez İşbirliği Konseyi Bölgesi’nden pediatrik onkoloji hematoloji alanında uzmanlaşmış doktorlar ile kanser hastası çocuklarda kemoterapinin yan etkisi olan işitme kaybı ve yaşam kalitesi üzerindeki dönüştürücü etkisi bulunan yenilikçi bir tedavinin etkilerini tartışmak üzere İstanbul’da bir araya geldi.

Yenilikçi sağlık şirketi TRPharm, 3-5 Kasım günleri arasında Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) Bölgesi’nden 12’den fazla seçkin doktor ile İstanbul’da buluştu. Konferansta konuşmacı olarak yer alan Dr. Penelope R. Brock ve Prof. Dr. Emel Ünal, katılımcılarla pediatrik kanser tedavisi alanında önemli bir kilometre taşı olan yenilikçi tedavinin, kemoterapinin yan etkisi olarak ortaya çıkan işitme kaybını önlemede ve yaşam kalitesini artırmadaki olumlu etkilerini tartışma fırsatı buldu.

Lokalize, metastatik olmayan tümör teşhisi konan ve yaşları bir ay ile 18 yaş arasında değişen pediyatrik hastalarda kemoterapi ilaçlarından kaynaklanan ototoksisite tedavisi için özel olarak kullanılan yenilikçi tedavi, yaygın olarak kullanılan bir kemoterapi ilacının iç kulak üzerindeki zararlı etkilerini nötralize ederek hastaların işitme yeteneklerini koruyor. TRPharm tarafından KİK Bölgesi’nde de erişime sunulan bu yenilikçi tedavinin Eylül 2022’de ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA), Haziran 2023’te Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) ve Ekim 2023’te Birleşik Krallık düzenleyici makamlarından alınan onayı, bu tedavi seçeneğinin güvenli ve etkin olduğunu ortaya koydu.

Yorum yaz