ECZACILIKMESLEKİ GELİŞİMSAĞLIKSTKUZMANLIK DERNEKLERİ

Sağlıklı Yaşam Eczacılığı Derneği kuruldu

Sağlıklı yaşam eczacılığı perspektifiyle projeler üretme ve uygulama odaklı bir yaklaşımla, geniş halk kitlelerinin sağlıklı yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla Sağlıklı Yaşam Eczacılığı Derneği (SAYED) İstanbul’da kuruldu.
Sağlıklı yaşam eczacılığı perspektifiyle projeler üretme ve uygulama odaklı bir yaklaşımla, geniş halk kitlelerinin sağlıklı yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla Sağlıklı Yaşam Eczacılığı Derneği (SAYED) İstanbul’da kuruldu.

Derneğin başkanlığına Ecz. Kamber Çal seçilirken yönetim şu isimlerden oluştu: Ecz. Veysel Demirci (Başkan Yardımcısı), Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu (Genel Sekreter), Serkan Polat (Sayman), Ecz. Mehmet Kaya (Üye), Ecz. Lütfullah Demirci (Üye), Ecz. Halid Bilal Çal (Üye). Sağlıklı Yaşam Eczacılığı Derneği’nin kuruluş kokteylinde konuşan Başkan Kamber Çal, vizyon ve hedeflerine dair açıklamalarda bulundu. 

“Sağlıklı yaşam kalitesini artırmak istiyoruz”

“Eczacılığın bütüncül ve fonksiyonel temelli önleyici sağlık hizmetlerindeki rolünü harekete geçirerek, bilimsel ve yenilikçi yaklaşımlarla insanların yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktayız” diyen Ecz. Kamber Çal, “Sağlıklı yaşam eczacılığının bu vizyonu doğrultusunda, herkesin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için bilgi, farkındalık ve kaynaklara erişimini kolaylaştırmayı, bu alanda ulusal ve uluslararası düzeyde öncü bir rol üstlenmeyi hedefliyoruz. Sağlıklı yaşam eczacılığı perspektifiyle proje üretme ve uygulama odaklı bir yaklaşımla, geniş halk kitlelerinin sağlıklı yaşam kalitesini artırmaya katkıda bulunmak ve buna öncülük etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Sağlık okuryazarlığı geliştirilmeli”

Ecz. Çal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireylerin sağlık okuryazarlığını geliştirmek, sağlıklı yaşam bilincini kökleştirmek ve sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam kültürünün toplumun tüm katmanlarına yayılmasına katkıda bulunma amacındayız. Toplumun her bireyinin fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda tam bir iyilik hali içinde yaşamasını destekleyerek, sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı toplulukların inşasında sorumluluk almak ana hedefimiz olacaktır.”

Mottomuz, “Sağlığını kaybetmeden koru, kaybedince kazan!”

Sağlıklı Yaşam Eczacılığı Derneği’nin mottosunu kısaca 4K ile ifade ettiklerini belirten Başkan Yardımcısı Ecz. Veysel Demirci ise şu ifadelerde bulundu; “4K’nın açılımı, sağlığını ‘kaybetmeden koru, kaybedince kazan’ ilkesidir. Sağlıklı yaşam konusundaki temel bakış açımız, kaybetmeden önce sağlığın korunması ve sadece semptomları baskılamak yerine, bireyin beden-zihin-ruh bütünlüğünü ayrılmaz bir bileşen olarak ele alarak kaybedilen sağlığın yeniden kazanılması prensibini destekleyen bütüncül bir yaklaşımdır.”

Yorum yaz