NÖROBİLİMSAĞLIKTOPLUM SAĞLIĞI

Uyku apnesi riski her 10 kiloluk artışta 2 kat artıyor!..

Uyku apnesi riski her 10 kiloluk artışta 2 kat artıyor!..

OBEZİTE BÜYÜK RİSK!..

50 yaş altındaki obez olmayan kişilerde uyku apnesi görülme sıklığı yüzde 1 ila 4 arasındayken obez olan kişilerde bu oran yüzde 30’ların üstüne çıktığına işaret eden Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek öte yandan vücutta her 10 kiloluk artışın da uyku apnesi riskini 2 kat artırabileceği uyarında bulunuyor.

OBEZİTE VE UYKU APNESİ BİRBİRİNİ TETİKLİYOR

Son kırk yılda bütün dünyada obezite görülme sıklığında dramatik bir artış gözlendiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, “Yıllardır bu artışın en önemli nedenlerini yüksek kalorili sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunu biliyorduk. Ancak yapılan farklı bilimsel çalışmalar gösteriyor ki obezite görülme sıklığı 50 yaş altı obez olmayan kişilerde yüzde 1-4 arasındadır. Obezite ile bu oran yüzde 30-40’a çıkmaktadır. Morbid obez hastalarda ise bu oran yüzde 50 ila 98 gibi oldukça yüksek seviyelere kadar çıkabilir. Uyku apnesi görülen kişilerde de karbonhidrat ağırlıklı beslenme eğilimi daha yüksek olduğu için obezite riski daha çok artıyor. Bu da bize obezitenin uyku apnesi için önemli bir risk faktörü olduğunu öte yandan uyku apnesi görülen kişilerin de obezite riskiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Yani obezite ve uyku apnesi arasında birbirini tetikleyici kısır bir döngü bulunuyor” dedi.

Uyku apnesi riski her 10 kiloluk artışta 2 kat artıyor!..
Uyku apnesi riski her 10 kiloluk artışta 2 kat artıyor!..

AZ VE KALİTESİZ UYKU DA OBEZİTEYE YOL AÇABİLİYOR

Uyku süresinin kısa sürmesi veya uyku kalitesinin düşük olması da obeziteye neden olabiliyor. Son yirmi yılda uyku sürelerini değerlendirilen bilimsel çalışmalarda modern sanayileşmiş popülasyonların uyku sürelerini muazzam ölçüde düştüğü gösterdiği bilgisini veren Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, “Bu çalışmaya katılan denekler, özellikle karbonhidratlı yiyeceklere daha fazla açlık göstermiştir ve karbonhidrat tüketimini aşırı miktarda artmıştır. Burada, uyku yoksunluğunun, aynı enerji miktarlarının uykuda kısıtlanmamış grupta harcanması bekleneceği gibi muazzam bir enerji maliyetini tetiklemediğini ve bunun bir kalorimetre ile onaylandığını belirtmek önemlidir” açıklamasında bulundu.

YAŞAM TARZINDA DEĞİŞİKLER YAPIN

Obezite ve uyku apnesi riskine karşı yaşam tarzındaki basit değişikliklerle önlemler alınabileceğine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek şu önerilerde bulunuyor;

*Bireye özel beslenme programı için diyetisyeninizden destek alın
*Kafein tüketimini sınırlandırın
*Düzenli uyku saatleri için erken yatın, erken kalkın
*Sağlıklı beslenmenin yanında sporu hayat tarzına dönüştürün. Yoğun spor yapamıyorum diyenler için düzenli doğa yürüyüşleri de kesinlikle faydalı olacaktır.
*Böylece vücudunuzun ideal yağ ve kas oranına ulaşmasını sağlayın.

Uyku apnesi riski her 10 kiloluk artışta 2 kat artıyor!..
Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Şilek