AŞIİLAÇ ENDÜSTRİSİSAĞLIKTOPLUM SAĞLIĞI

Türkiye, GSK için öncelikli Ar-Ge ülkeleri arasında!

Türkiye, GSK için öncelikli Ar-Ge ülkeleri arasında!

Medikal, Kreatif, Teknolojik, Sağlıklı Fikirler

TÜRKİYE, GSK’NIN İLAÇ ALANINDA ÖNCELİKLİ AR-GE ÜLKELERİ ARASINA DAHİL EDİLDİ!.. 

Türkiye, uzun yıllardır GSK’nın aşı klinik araştırmalarında öncelikli ülkelerden birisi. Türkiye, bu yeni kararın ardından ilaç araştırmaları için de önemli bir merkez haline gelecek.

Türkiye, GSK’nın Ar-Ge çalışmaları için yatırım yapacağı öncelikli ülkeler arasına (GSK Clinical Country Footprint) girdi. Türkiye bundan böyle, herhangi bir tedavi alanında planlanan klinik çalışmalar için ilk değerlendirilen ülkelerden biri olacak. Bu sayede Türkiye’deki Ar-Ge yatırımları artacak. Hastaların yeni ve etkili tedavi seçeneklerine erken erişimi için de önemli bir fırsat yaratılmış olacak.

Enfeksiyon, onkoloji ve hematoloji alanı başta olmak üzere, Türkiye’deki hekimlerin yeni tedavi seçeneklerini önce hastalarına sunmalarına ve deneyimlemelerine olanak verecek bu gelişme, Türkiye’de klinik araştırmalarda yatırım ve istihdama da önemli bir katkı sağlayacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan GSK Türkiye Medikal Direktörü Dr. Elif Coşkunçay; “Türkiye artık klinik araştırma yatırımları anlamında GSK’nın öncelikli ülkeleri arasında yer alıyor. Aşı alanında uzun yıllardır önemli bir Ar-Ge üssü olarak başarılı çalışmalara imza atıyorduk. Bugünden itibaren enfeksiyon, onkoloji ve hematoloji başta olmak üzere, GSK’nın faaliyette bulunduğu tüm alanlarda Ar-Ge yatırımları açısından ayrıcalıklı bir ülke olduk. Türkiye’ye olan güvenin bir göstergesi niteliğini taşıyan bu güzel gelişmeyle birlikte, şirket olarak ülke ekonomisinde ve tedavi alanlarımızda yaratacağımız katma değer için şimdiden çok heyecanlıyız” dedi.

Türkiye’de GSK

300 yılı aşkın geçmişine 5 Nobel Ödülü sığdıran GSK, sağlık alandaki yenilikçi yaklaşımı ile öne çıkmakta. GSK, Türkiye’de sekiz tedavi alanında 60 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Bu alanlar; solunum, aşı, HIV, merkezi sinir sistemi hastalıkları, dermatoloji, üroloji, onkoloji ve anti-infektifler…

GSK, Türkiye’de ve dünyada en geniş aşı portföyüne sahip şirketler arasında yer alıyor. Aşıya erişimin artırılması, tüm çocukların ve yetişkinlerin aşıyla önlenebilir hastalıklardan korunması yoluyla toplum sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Teknokent iş birliği ile Aşı Klinik Araştırmalar Merkezi’ni hayata geçirdi. Türkiye’nin aşı klinik araştırmalarının yüzde 50’den fazlasını yürütüyor. Menenjit, zatürre, rotavirüs, hepatit A, hepatit B, suçiçeği, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarıyla, Türkiye’de çocuk ve yetişkinlerin sağlığını korumak için çalışıyor.

Yerelleşme kapsamında gerçekleştirdiği 4 yerli üretim ortaklığı ile Türkiye’de önemli atılımlarda bulunan GSK, 30 milyon sterlin tutarındaki yatırımıyla, yerel üretim oranını yüzde 62’den yüzde 74’e çıkaracak. Bu doğrultuda, solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılan nebül ürünleri ile birlikte HIV tedavisinde patentli bir inovatif ürününün yerel üretimi çalışmaları devam ediyor.

Yorum yaz