ANNE BEBEK SAĞLIĞIFARKINDALIKİLAÇ ENDÜSTRİSİSAĞLIKTOPLUM SAĞLIĞI

Türkiye’de her 10 bebekten biri erken doğuyor!

Türk Neonatoloji Derneği’nin yenidoğan alanında uzman hekimlerin üye olabildiği bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Prof. Dr. Esin Koç, yaklaşmakta olan Dünya Prematüre günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Temel prensibimiz Türkiye'de yenidoğan bebeklerin yaşam şansını arttırmak ve bebeklerin daha sağlıklı yaşamalarını sağlamaktır. Bunun için de özellikle bu alanda çalışan, başta yenidoğan uzmanı ve asistan hekimleri olmak üzere hemşireler, çocuk hekimleri hatta bu bebekleri ambulanslarla nakleden diğer sağlık personelinin mesleki gelişimlerini hızlandırabilmek için eğitim faaliyetleri düzenliyoruz. Ayrıca araştırmaları, projeleri destekliyor bunun için uluslararası neonatoloji dernekleri ile de iş birliği içinde çalışıyoruz. Toplumda da yenidoğan sağlığı ile ilgili farkındalık yaratarak aileleri bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

ERKENCİ BEBEKLER!..

Yaşamla mücadeleye erken başlayan bebekler!

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeni ile yaptığı basın açıklamasında “Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre olarak doğduğunu ve bu bebeklerin zamanında doğan akranlarıyla benzer hayatta kalma ve kaliteli yaşam şansını yakalayabilmeleri için bu alanda eğitim görmüş yenidoğan uzmanlarının önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Koç: “Ülkemizde de her yıl 150.000’e yakın prematüre bebek doğmakta ve yaşam savaşı vermektedir. Minicik ayaklarıyla dünyaya zamansız adım atan ve hayata tutunmak için savaşan, kısa ve uzun dönemde sayısız sorunlar ile baş etmeye çalışan, doğumları dahi kutlanamayan tüm prematüre bebeklerin, onları yaşatmak için uğraşan doktor ve hemşirelerin ve onların savaşında her zaman yanlarında olan sevgili ailelerinin ‘Dünya Prematüre Günü kutlu olsun” dedi.

Prof. Dr. Esin Koç, COVID-19 salgınının sadece yetişkin ve yaşlı nüfus için değil, gebeler, bağışıklığı henüz oluşmamış yeni doğan dönemi bebekler ve özellikle de erken doğmuş prematüre bebekler açısından da risk oluşturabileceğini söyledi.

Covid-19 sadece erişkin ve yaşlıları tehdit etmiyor

Prof. Dr. Koç, COVID-19 salgını konusunda, hastalığın sadece yetişkinler ve yaşlı nüfus için tehlike yarattığı yönünde bir algı oluştuğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

Genç nüfus ve çocuklarda klinik bulguya çok fazla rastlanmıyor ancak zaman ilerledikçe çocuklarda ve küçük bebeklerde de vaka bildirimleri yansımaya başladı. Dünyada ve ülkemizde yeni doğan Covid pozitif vaka bildirimleri olmaktadır.

Yenidoğan bebekler ve özellikle zamanından önce doğmuş prematüre bebekler Covid-19’dan nasıl etkileniyor, aileler için de önemli bir soru bu:

Covid-19 enfeksiyonunda da diğer enfeksiyonlardan çok da farklı bir bulgu yok aslında. Yani bebekte emmede azalma, hareketlerinde azalma, solunum sıklığında artış, bebeğin renginde morarma, bozulma, ateşin yükselmesi veya çok düşmesi, uyandıramama gibi genel enfeksiyon bulguları bunda da geçerli. Şimdiye kadarki vakalardan da böyle bildirimler yapılmış belirtiler açısından. O nedenle aileler bu bulgulardan bir veya birkaçını fark ederse mutlaka bir doktora danışmalı.

Diğer taraftan bugünkü bilgilerimize göre, emzirme döneminde Covid pozitif olan anneler ellerini çok iyi yıkayıp maske takarak bebeklerini emzirebilir ya da sağılmış sütlerini bebeklerine verebilirler.

Türkiye’de her 10 bebekten biri erken doğuyor!
Türkiye’de her 10 bebekten biri erken doğuyor!

Prematüre bebek bakım ve takibi profesyonel bir yaklaşımla mümkündür

Prematüre doğan bebeklerimizin sağlıkla hayata tutunabilmeleri için yoğun bakım, taburculuk sonrası bakım ve takip süreçlerinin profesyonel bir yaklaşımla yürütülmesi gerekmektedir. Bebeklerimiz dünyaya geldiği andan itibaren zorlu süreçler başlıyor ve COVID-19 salgın dönemi koşulları daha zorlu bir hale getirmiş durumda. Bu nedenle prematüre bebeklerimiz yenidoğan alanında uzman ellere ve bu alanda gelişmiş donanıma sahip merkezlerde doğmaları gerektiğinin önemini bir kez daha vurgulamak isterim.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç sözlerini “Gece gündüz çalışan, COVID-19 salgın döneminde artan zorlu koşullarda bile, prematüre bebeklerimiz sağlıkla yaşasın diye yanlarında olan fedakar hekimlerimizin, hemşirelerimizin, yeni doğan yoğun bakımında çalışan tüm herkesin ve özverili ailelerimizin 17 Kasım Dünya Prematüre Günümüz kutlu olsun.”

“Bugün de her gün de “İyi ki varsınız!”

Yorum yaz