FARKINDALIKİLAÇ ENDÜSTRİSİSAĞLIKSOSYAL MEDYASOSYAL SORUMLULUKTOPLUM SAĞLIĞI

Roche İlaç Türkiye’den “Akciğerine İyi Bak Ciğerim” filmi

Roche İlaç Türkiye’den “Akciğerine İyi Bak Ciğerim” filmi

AKCİĞERİNE İYİ BAK CİĞERİM!..

Roche İlaç Türkiye, Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında bu önemli hastalığa dikkat çekmek üzere “Akciğerine İyi Bak Ciğerim” sloganıyla hazırladığı yeni filmi dijital kanallar üzerinden paylaştı. Sporcu, diyetisyen ve uzman doktorların yer aldığı 1 dakikalık filmde bu yıl herkes sosyal medya üzerinden akciğerlerine özen göstermeye çağrılıyor.

Roche İlaç Türkiye, Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı için 2018 yılında sosyal farkındalığı artırmaya yönelik hazırlamaya başladığı kampanya filmlerine bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz yıllarda oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ve eski futbolcu Metin Tekin ile hayata geçirilen filmlerin devamı niteliğinde olan film “Akciğerine İyi Bak Ciğerim” sloganıyla dijital kanallar üzerinden yayınlanıyor. Sporcu Seda Altın, Diyetisyen Berrin Yiğit, Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Umut Demirci ve Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Özlem Sönmez gibi farklı alanlarda uzmanlıkları olan ünlü isimler, film aracılığıyla akciğer kanserine dikkat çekerek toplumu bu konuda bilinçlendiriyor, farkındalık yaratıyor.

Seda Altın ve Berrin Yiğit’in izleyicileri akciğer kanseri riskinden korunmak için spor eşliğinde hayatı dolu dolu yaşamaya, doğru beslenmeye ve kötü alışkanlıklardan kurtulmaya davet ettiği filmde, Umut Demirci ve Özlem Sönmez akciğer kanseri hakkında önemli bilgi ve belirtileri paylaşıyor.  Akciğer kanserinin en sık görülen kanser türlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Umut Demirci, bununla birlikte her akciğer kanserinin bir tutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.1 Doç. Dr. Özlem Sönmez de geçmek bilmeyen inatçı öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve iştahsızlığın akciğer kanseri belirtileri arasında yer aldığını, bu belirtilere sahip olanların doktora danışmayı ihmal etmemesi gerektiğini söylüyor. 2,3,4

2020 yılı kampanya filmini RocheTurkiye sosyal medya kanallarından izleyebilir, farkındalığı yaymak için paylaşabilirsiniz.

Roche İlaç Türkiye’den “Akciğerine İyi Bak Ciğerim” filmi
Referanslar: 1. Bray, F. Ferlay, J. Soerjomataram, I. , Siegel, R. L., Torre, L. A. and Jemal, A. (2018), Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries. CA: A Cancer Journal for Clinicians, 68: 394-424. doi:10.3322/caac.21492 2. https://www.kanser.org/saglik/toplum/?action=kanser-turleri&kat_id=1. Erişim tarihi: 27.10.2020. 3. http://takd.org.tr/AkcigerYolHaritasiTRbasimVERSIYONU.pdf Erişim tarihi: 27.10.2020. 4. https://www.wcrf.org/sites/default/files/Lung-cancer-report.pdf Erişim tarihi: 27.10.2020. 
Roche hakkında

İnsanların yaşamlarını iyileştiren bilimsel ilerlemelere odaklanan Roche, ilaç ve tanı araçları alanında öncü global şirketler arasında yer almaktadır. Her hastaya doğru tedaviyi en doğru şekilde verme stratejisi, ilaç ve diagnostikin gücünü aynı çatı altında toplayan Roche’u, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri alanında lider haline getirmiştir.

Roche; onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji konularında tam anlamıyla farklılaşmış ilaçlara sahip, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketidir. Roche ayrıca in vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında da dünya lideri olup, diyabet yönetiminde öncüdür.

1896 yılında kurulan Roche, hastalıkları önlemenin, teşhis ve tedavi etmenin ve topluma sürdürülebilir bir katkıda bulunmanın daha iyi yollarını bulmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.  Şirket ayrıca, ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalışarak hastaların tıbbi yeniliklere erişimini artırmayı da amaçlamaktadır. Roche tarafından geliştirilen ve aralarında yaşam kurtaran antibiyotiklerin, antimalaryallerin ve kanser ilaçlarının da yer aldığı 30’dan fazla ilaç, Dünya Sağlık Örgütü’nün Model Temel İlaç Listesi’nde yer almaktadır. Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) 12 yıl İlaç Endüstrisinde en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir.

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Roche Grubu, 2019 yılı itibariyle 100’ün üzerinde ülkede yaklaşık 98 bin çalışanıyla faaliyet göstermektedir. 2019 yılında Ar-Ge çalışmalarına 11.7 milyar İsviçre Frangı yatırım yapan Roche’un cirosu 61.5 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşmiştir. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Yorum yaz