EKONOMİENDÜSTRİİLAÇ AR&GEİLAÇ ENDÜSTRİSİ

AmCham tarafından Gilead Türkiye’ye…

AmCham kuruluşundan Gilead Türkiye’ye...

Medikal, Kreatif, Teknolojik, Sağlıklı Fikirler

YATIRIM ÖDÜLÜ!..

Yenilikçi ve patent süreleri devam eden HIV ve hepatit ilaçlarını Türkiye’de üretmeye başlayan Gilead, Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT), tarafından düzenlenen “IAmChamPion Awards’’ ödüllerinde ‘‘Yatırım” kategorisinde ödüle layık görüldü. Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, “İlaçta yerli üretimin Türkiye için stratejik önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle pandemiye rağmen yatırım sürecimizin yavaşlamaması için elimizdeki tüm imkanları kullandık” dedi

Amerikan Şirketler Derneği AmCham Türkiye/ABFT, kuruluşundan bugüne yaşamı tehdit eden hastalıklara en iyi çözümleri geliştirerek bu hastalıkları yeryüzünden silmek için çalışan bilim şirketi Gilead’ın Türkiye’deki yerli üretim adımını “Yatırım” kategorisinde ödüllendirdi.

IAmChamPion Awards’da, ‘Yatırım’ kategorisinde ödüle layık görülen Gilead Türkiye ödülü 18 Aralık’ta gerçekleşen online törende aldı. Ödül, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu tarafından Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin’e verildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Gilead’a ödülünü verirken yaptığı konuşmada, “Salgın sürecinde, arz güvenliği ve küresel tedarik zincirindeki sürekliliğin ne kadar önemli ve kritik olduğuna hep birlikte şahitlik ettik. Bu dönemde belirli sektörlerin stratejik önemi daha da arttı. Yaşam bilimleri sektörü de bunlardan biri. İlaç alanında 350 milyon TL’lik önemli bir yatırım kararı veren Gilead’a “2019 Yılında En Yüksek Etkiye Sahip Yatırım Kararı Alan ABD Şirketi” ödülünü vermekten mutluluk duyuyorum” dedi.

IAmChamPion Awards ödül programı, Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi amacıyla 2004 yılında kurulan AmCham Turkey/ABFT tarafından, Türkiye ile ABD arasında ikili ekonomik kalkınmayı sürdüren şirketleri kutlamak ve teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Bu yılki ödül programı 12 ayrı kategoriyi ve onur ödülünü kapsıyor.

Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, ödül töreninde yaptığı konuşmada yatırım kategorisinde ödüle layık görülmenin kendilerini çok gururlandırdığını belirterek, “İlaçta yerli üretimin Türkiye için stratejik önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle yerli üretim yatırımımız için 3 yıldan daha uzun zamandır tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

İLAÇTA YERLİ ÜRETİM TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR

Pandemiye rağmen yatırım sürecinin yavaşlamaması için ellerindeki tüm imkanları kullandıklarını vurgulayan Şebnem Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknik işlemler için sanal gerçeklik gözlüklerinden dahi yararlandık ve üretim ortağımız Pharmactive İlaç ile süreci ilerlettik. Netice olarak, yenilikçi ve patent süresi devam eden hepatit ilacımızı Türkiye’de üretmeye başladık. Ürünün yerli üretim ruhsat süreci tamamlanınca, Türkiye’de üretilmiş hepatit ilacımız vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Gilead’ın en son keşfettiği ve patent süresi devam eden HIV ilacımızın yerli üretimi için de gerekli olan teknoloji transferini gerçekleştirdik. HIV ilacımızı da 2021 yılı itibarıyla Türkiye’de üretmeye başlayacağız. Yerli üretim yatırımı kapsamında Türkiye’ye önemli bir kaynak aktarımı gerçekleştirildi. Ancak daha önemlisi bu yatırım ile dünyada HIV ve Hepatit alanında yenilikçi ve patent korumalı ürünlerimizin üretim teknolojileri ve know-how’ları da Türkiye’ye aktarıldı. Bu yatırım ile Türkiye’nin ilaç alanında potansiyel ihracat merkezi olması, küresel tedarik zincirlerine dahil olması ve daha sonra geliştirilecek yeni tedavilerin yerel üretilmesi fırsatının da temelleri atılmış oldu.”

Şebnem Girgin, bu yatırımın Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte daha da büyük bir anlam kazandığını söyledi. Girgin, söz konusu girişimin ABD-Türkiye arasındaki güven ortamı ve uzun yıllara dayanan ikili ilişkilere de olumlu katkı yapacağına inandığını belirtti. Girgin, şöyle konuştu: “Dünyanın en inovatif ilaç şirketlerinden birisi olarak, çığır açan tedavilerimizle hastaların hayatlarını değiştiriyoruz. HIV alanında geliştirdiğimiz tedaviler ile AIDS’in ölümcül ve çaresiz bir hastalık olmaktan çıkıp, kronik bir hastalığa dönüştürülmesine önemli katkılar yaptık. Hepatit alanında ilk tedavileri geliştirdik, sonrasında hastaların daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat sürmelerine katkı sağladık. Bugün geldiğimiz noktada, HIV ve hepatit hastalarının hayatlarını değiştiren tedavilerimizi ülkemizde üretecek olmanın haklı gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.”

Yorum yaz