İLAÇ ENDÜSTRİSİSAĞLIKSOSYAL SORUMLULUKSTK

Novartis Dünya Astım Günü’nde “Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” diyor!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada 339 milyon kişinin astımı olduğu tahmin ediliyor ve dünyada her yıl 400 binden fazla insan astım nedeniyle hayatını kaybediyor. Bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında ülkemizde en yaygın olarak görülen hastalık olan astımın görülme sıklığı giderek artıyor. Yapılan son çalışmalar Türkiye’de 4 milyonun üzerinde astım hastası bulunduğuna, yani hastalığın her 100 kişiden beşinde görüldüğüne işaret ediyor. Alerji ve Klinik İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilşad Mungan bu hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki güncel durumunu ve hastalığın tedavisindeki gelişmeleri GSK Türkiye’nin katkısıyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.
Novartis, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’yle birlikte gerçekleştirdiği “Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanyasıyla astımın yaşam için bir engel olmadığını vurguluyor. Kampanya filminde alerjik astım hastası olan milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen yer alıyor. 

“Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanya filminde yer alan milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen, “Astım hastalığım çok küçük yaşta başladı. Şanslıyım ki bilinçli bir ailem vardı ve doğru tedavilerle hastalığımı kontrol altına alabilmeyi başardım. ‘Astım hastalarını spordan uzak tutun’ derlerdi hep. Bense suya olan aşkımdan hiç vazgeçmedim. Şimdilerde ise bu söylemlerin yersiz olduğunu görüyorum. Ben bir astım hastasıyım ve buna rağmen su altında dünya rekorları kırdım. Bunu başarmadaki en büyük etken ise hastalığın takibi ve doğru tedavi. ‘Nefesini Kesme, Nefesleri Kes’ kampanyasıyla da bu hikayeyi geniş kitlelere ulaştırarak hekim desteğinin önemini vurguluyoruz. Astım hayata, yaşamaya, spora ve rekorlara engel değil” dedi.3 Mayıs Dünya Astım Günü kapsamında Novartis, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği iş birliğiyle alerjik astım konusunda toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla “Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanyasına imza attı. Kendisi de alerjik astım hastası olan milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen, kampanya için çekilen filmde astım hastalarının doğru tedaviyle kaliteli bir hayat yaşayabilecekleri mesajını veriyor.

Kronik bir hastalık olan astımın tüm dünyada yaklaşık 340 milyon kişide görüldüğü tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu sayı 3 milyona yaklaşıyor. Alerjik astım hastaları, atakları engellemek ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için alerjenlerden uzak durmaya çalışıyor. Bu durum günlük aktivitelerini kısıtlayabiliyor, hastalar kendilerini özgür hissetmeyebiliyor. “Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanyasıyla her yaş grubunda görülebilen alerjik astımın doğru tedavi ve düzenli takiple kontrol altına alınabileceği, alerjik astımın hayatı keyifle yaşamak için bir engel olmadığı anlatılmak isteniyor.

Deniz altında ev ortamının yaratıldığı kampanya filminde, kendisi de alerjik astım hastası olan milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen su altında bir alerjik astım hastasının iç dünyasını yansıtıyor. Filmde Ercümen kendi hayat hikayesine atıfta bulunarak “Alerjik astımın nefesini kesmesine izin verme, hayatı öyle dolu dolu yaşa ki nefesleri kes” mesajıyla hastalara ilham veriyor.

Astım hayata, yaşamaya, spora ve rekorlara engel değil

1957’den bu yana insanların yaşam kalitesini artıracak ve ömürlerini uzatacak yeni yollar keşfetme hedefiyle çalışan Novartis, bu kampanya ile alerjik astımla ilgili doğru bilinen yanlışları tersine çevirmeyi amaçlıyor. Hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini sürdürebilmelerini her zaman ön planda tutan Novartis, onlara daha iyi hizmet verebilmek, yenilikçi ürünler geliştirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Paydaş iş birlikleri ile hasta ve hasta yakınlarının fayda sağlayacağı projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu yıl da Dünya Astım Günü kapsamında Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği iş birliğiyle ‘Nefesini Kesme, Nefesleri Kes’ kampanyasını hayata geçiriyor. Astım, Türkiye’de ortalama olarak erkeklerin yüzde 7.1’i kadınların yüzde 9’unda rastlanan ve hayat kalitesini çok ciddi oranda etkileyebilen bir sağlık sorunu. Novartis, Türkiye milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen’in yer aldığı kampanya filmiyle astım alanında toplumsal farkındalığı artırmayı ve alerjik astımın hekim gözetiminde kontrol altına alınabileceği mesajını vermeyi hedefliyor.”

Alerjik astımın belirtilerinden bahseden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan konuyla ilgili şunları paylaştı: “Bu hastalık Türkiye’de ve dünyada pek çok yaş grubunda görülüyor. Toz, koku, duman, evcil hayvan tüyleri, hamam böceği, küf mantarları, ev tozu akarları gibi uyaranlarla şiddeti ve süresi değişiklik gösteren kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ve göğüste baskı hissi gibi yakınmalarla kendini gösteriyor. Bu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka alerji ve göğüs hastalıkları uzmanlarına danışmalarını öneriyoruz. Zira etkili tedavi ve düzenli kontrollerle astımı kontrol altında tutmak mümkün.”

“Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanya filminde yer alan milli dalış rekortmeni Şahika Ercümen, “Astım hastalığım çok küçük yaşta başladı. Şanslıyım ki bilinçli bir ailem vardı ve doğru tedavilerle hastalığımı kontrol altına alabilmeyi başardım. ‘Astım hastalarını spordan uzak tutun’ derlerdi hep. Bense suya olan aşkımdan hiç vazgeçmedim. Şimdilerde ise bu söylemlerin yersiz olduğunu görüyorum. Ben bir astım hastasıyım ve buna rağmen su altında dünya rekorları kırdım. Bunu başarmadaki en büyük etken ise hastalığın takibi ve doğru tedavi. ‘Nefesini Kesme, Nefesleri Kes’ kampanyasıyla da bu hikayeyi geniş kitlelere ulaştırarak hekim desteğinin önemini vurguluyoruz. Astım hayata, yaşamaya, spora ve rekorlara engel değil” dedi.

“Nefesini Kesme, Nefesleri Kes” kampanya filmini buradan izleyebilirsiniz. Alerjik astımla ilgili daha detaylı bilgi için www.hernefestesaglik.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yaz