ETKİNLİKFARKINDALIKNÖROBİLİMÖNE ÇIKAN HABERLERTOPLUM SAĞLIĞI

Omurilik Felciyle Uluslararası Mücadele Sempozyumu İstanbul’da başlıyor!

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü kapsamında Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan Omurilik Felciyle Uluslararası Mücadele Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak. İstanbul’da gerçekleşecek olan sempozyumda  Avrupa Omurilik Felçlileri Derneği (ESCIF) Başkanı Stefan O. Jorlev'in yanı sıra omurilik felci tedavisi için çalışmalar yapan dünyaca ünlü  Hindistanlı doktor HS Chhabra da dünya çapında yapılan çalışmalar hakkında son gelişmeleri paylaşacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in de katılacağı sempozyumda omurilik felçlilerinin yaşam koşullarında yerel yönetimlerin rolü de gündeme gelecek.
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü kapsamında Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan Omurilik Felciyle Uluslararası Mücadele Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak. İstanbul’da gerçekleşecek olan sempozyumda  Avrupa Omurilik Felçlileri Derneği (ESCIF) Başkanı Stefan O. Jorlev’in yanı sıra omurilik felci tedavisi için çalışmalar yapan dünyaca ünlü  Hindistanlı doktor HS Chhabra da dünya çapında yapılan çalışmalar hakkında son gelişmeleri paylaşacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in de katılacağı sempozyumda omurilik felçlilerinin yaşam koşullarında yerel yönetimlerin rolü de gündeme gelecek.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin (TOFD) ev sahipliğini yapacağı Omurilik Felciyle Uluslararası Mücadele Sempozyumu 5 Eylül tarihinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde gerçekleşecek. Türkiye’de alanında uzman konuşmacıların yer alacağı sempozyumda, omurilik tedavisi için çalışmalar yapan dünyaca ünlü Hindistanlı doktor HS Chhabra’da dünya çapında yapılan çalışmaları Türk bilim insanlarıyla paylaşacak.

1998 yılından bu yana omurilik felçlilerinin tıbbi, mesleki, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve omurilik felcinin önlenmesi konusunda ulusal ve uluslararası çalışmalar yürüten TOFD, 5 Eylül Dünya Omurilik Felçlileri Günü kapsamında gerçekleştireceği sempozyumda omurilik felci tedavisinde yapılan birçok çalışma ve yeni gelişmelerin kamuoyu ve otoriteler ile paylaşılmasını sağlamanın yanı sıra omurilik felçli bireylerin hak savunuculuğu, sosyal yaşama katılımlarını, mesleki ve eğitim alanlarında yaşadığı sıkıntıları da dile getirerek çözüm sağlamayı hedefliyor.

Alanında uzman konuşmacılar engelli bireylerin sorularını cevaplayacak

Sempozyum başkanlığını Türkiye Omurilik Felçlileri Genel Başkanı Semra Çetinkaya’nın yapacağı Omurilik Felciyle Uluslararası Mücadele Sempozyumu’nda Avrupa Omurilik Felçlileri Derneği (ESCIF) Başkanı Stefan O. Jorlev de Avrupa’da yapılan sosyal çalışmalar hakkında bilgileri paylaşacak. Sempozyumda tüm oturumlar halka açık şekilde gerçekleşecek. Omurilik felçlisi bireylerin ve ailelerinin de katılım sağlayacağı sempozyumda omurilik felci tedavisindeki gelişmelerden omurilik felçlisi bireylerin cinsel yaşamında yaşanan zorluklara kadar pek çok önemli konu uzmanlar tarafından ele alınacak.

Sosyal yaşamdaki haklar ve imkanlar tedavi kadar önemli 

Sempozyumun ilk oturumunda omurilik felçlisi bireyler için tedavi kadar önem taşıyan sosyal imkanlar ve yasal haklar gündeme gelecek. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in yerel yönetimlerin rolü ve sunduğu imkanlar konusunda açıklamalarda bulunacağı etkinlikte, omurilik felci bireyler ile yapılan araştırma sonuçlarıyla birlikte TOFD Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Çengel omurilik felçlilerinin yaşamındaki sorunları ve yasal haklarını ele alacak.

Omurilik felci tedavisinde dünyadaki son gelişmeler paylaşılacak

Omurilik felçlisi bireylerin karşılaştığı sağlık sorunlarıyla birlikte, spastisite, bası yaraları , rehabilitasyon ve omurilik felci tedavisinde yapılan çalışmaları ve yenilikleri ise Prof. Dr. Sait Naderi, Prof. Dr. Belgin Erhan, Prof. Dr. Evrim Coşkun, Prof. Dr. Ayhan Attar ile birlikte dünyaca ünlü Hindistanlı Doktor HS Chabbra paylaşacak.

Omurilik felcinde cinsel yaşam ve psikolojik desteğin önemine dikkat çekilecek

Pek çok omurilik felçlisi bireyin konuşmaktan çekindiği ancak en çok merak edilen konular arasında yer alan omurilik felcinin cinsel hayat üzerindeki etkileri,  idrar yolu ve bası yarası sorunlarıyla birlikte omurilik felcinde psikolojik danışmanlık desteğinin öneminin de dile getireceği sempozyumda Prof. Dr. Murat Hancı, Prof. Dr. Taner Koldaş, Psikolog Melek Bengü Şahin, Prof. Dr. Cenk Gürbüz, Prof. Dr. Selcen Bahadır ve Uzman Dr. Elif Altınay Kırlı konuyu tüm detaylarıyla ele alacak.

Yorum yaz