ETKİNLİKFARKINDALIKÖNE ÇIKAN HABERLERSAĞLIKSOSYAL SORUMLULUKTIBBİ CİHAZTOPLUM SAĞLIĞI

OMRON Healthcare’den Hipertansiyon Günü’ne özel anlamlı iş birliği 

Hipertansiyon, sağlıklı gibi görünen birçok kişide bile çok sık görülebilen ve hem yaşam kalitesini düşüren hem de maalesef ölümle sonuçlanan rahatsızlıkların başında geliyor. Kalp krizi, inme gibi ciddi sorunlara da yol açabilmesi sebebiyle hipertansiyon hastası olan kişilerde özellikle, tansiyon ölçümünün doğru yapılması hayati önem taşıyor. Her yıl 17 Mayıs'ta kutlanan Dünya Hipertansiyon Günü’nde OMRON Healthcare, bu yıl Darülaceze sakinleriyle bir araya gelerek bu konuda önemli bir farkındalık yaratıyor.
Hipertansiyon, sağlıklı gibi görünen birçok kişide bile çok sık görülebilen ve hem yaşam kalitesini düşüren hem de maalesef ölümle sonuçlanan rahatsızlıkların başında geliyor. Kalp krizi, inme gibi ciddi sorunlara da yol açabilmesi sebebiyle hipertansiyon hastası olan kişilerde özellikle, tansiyon ölçümünün doğru yapılması hayati önem taşıyor. Her yıl 17 Mayıs’ta kutlanan Dünya Hipertansiyon Günü’nde OMRON Healthcare, bu yıl Darülaceze sakinleriyle bir araya gelerek bu konuda önemli bir farkındalık yaratıyor.

Hipertansiyon; baş ağrısı, çarpıntı, halsizlik gibi günlük yaşamı etkileyecek durumların yanı sıra kalp krizi, inme, böbrek hastalıkları gibi ciddi sorunlara da yol açabiliyor. Bu durumu kontrol altında tutmanın temel yollarının başında ise düzenli ve doğru tansiyon ölçümü ve de takibi geliyor. Her yıl 17 Mayıs’ta kutlanan Hipertansiyon Günü, tansiyon ölçümünün ve takibinin teşhis ve tedavi aşamalarındaki önemini vurguluyor.

Bu yıl OMRON Healthcare, klinik onaylı ürün gamıyla hem Avrupa’daki hem de Türkiye’deki kardiyologların en çok önerdiği tansiyon ölçüm cihazı markası olarak bu konuda bir farkındalık yaratmak adına 17 Mayıs Hipertansiyon Günü Darülaceze sakinleriyle bir araya geldi. 250 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Kardiyolog Prof. Dr. Hakan Karpuz’un önderliğinde Darülaceze sakinlerine hipertansiyon hakkında değerli bilgiler aktarılırken, doğru tansiyon ölçümünün öneminden de bahsedildi. Ayrıca evde tansiyon takibinin ve ölçümünün nasıl doğru şekilde yapılabileceğinin gösteriminin ardından çıkan sonuçların nasıl değerlendirilmesi gerektiğine de değinildi.

Kardiyolog Prof. Dr. Hakan Karpuz, “Çok sık rastlanan ve çoğu zaman belirti vermeyen hipertansiyonun tanısı için, ilk ve en önemli adım kan basıncının doğru ölçümüdür” diyerek bu konudaki görüşlerini dile getirdi.

Yorum yaz